Bulk fill kompozitlerin tamir bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of repair bonding strength of bulk fill composites
  1. Tez No: 658632
  2. Yazar: OLCAY EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı: suni olarak yaşlandırılan aynı yüzey işlemleri uygulanmış geleneksel nanohibrit kompozitle hazırlanmış örneklerin 3 farklı bulk fill kompozitle tamir edildikten sonraki tamir makaslama bağlanma dayanımlarını karşılaştırmak ve başarısızlık sonrasında oluşan kırık tiplerini incelemektir. Çalışmamızda geleneksel nanohibrit kompozit rezin (Clearfil Majesty Esthetic Posterior) ile hazırlanan 40 adet örnek termal siklus yöntemi ile yaşlandırılmış ve sonrasında air abrazyon yöntemi ile pürüzlendirilmiştir. Yüzeyi pürüzlenen örneklere self etch bir universal adeziv uygulanıp üzerine plastik boru sabitlenmiştir. Tamire hazır hale gelen örnekler n=10 olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. İlk grup kontrol grubu olup kendi kompozit rezini ile tamir edilirken, diğer gruplar 3 farklı bulk fill kompozit rezin (Tetric EvoCeram, Admira Fusion X-tra, SonicFill 2) ile tamir edilmiştir. Tamir sonrası tekrar yaşlandırılan tüm örnekler mikromakaslama bağlanma dayanım testine tabi tutulmuş ve bağlanma dayanım değerleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar Tek Yönlü Varyans Analizi Testi (ANOVA) kullanılarak istatiktiksel olarak değerlendirilmiştir (p < 0,05). Ayrıca makaslama bağlanma testi uygulanan kırık örnekler X25 büyütmede stereomikroskop altında incelenmiş ve kırılma tipleri belirlenmiştir. Sonuç olarak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte; bulk fill kompozit rezinlerle yapılan tamir işleminin makaslama bağlanma dayanım değerlerinin nanohibrit kompozit rezine kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study is to compare the shear bond strengths of samples prepared with conventional nanohybrid composites that have been artificially aged with the same surface treatments, after repairing them with 3 different bulk fill composites and to examine the fracture types that occur after failure. In our study, 40 samples prepared with traditional nanohybrid composite resin (Clearfil Majesty Esthetic Posterior) were aged with the thermal cycle method and then roughened with the air abrasion method. On the surface roughened samples, a universal adhesive was applied on self-etch and fixed on the plastic pipe. The samples, which are ready for repair, are divided into 4 groups as n=10. The first group is the control group and it is repaired with its own composite resin, while the other groups are repaired with 3 different bulk fill composite resin (Tetric EvoCeram, Admira Fusion X-tra, SonicFill 2). All samples that were aged after repair were subjected to micro-shear bond strength test and the bond strength values were measured.