Farklı polimerizasyon türlerinin bulk fill kompozitlerin mikrosertliği üzerine etkisi
Effect of different polymerization types on the microhardness of bulk fill composites
- Tez No: 658633
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL NALÇACI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı polimerizasyon türlerinin üç bulk fill kompozit rezinin [Filtek Bulk Fill Posterior (FB), GrandioSO x-tra(GS), Admira Fusion x-tra(AF)] mikrosertliği üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Her bir bulk fill kompozit rezin materyal için 15 adet (n=5) , toplamda 45 adet örnek hazırlanmıştır. Çalışmada 4 mm kalınlığında hazırlanan bulk fill kompozit rezin materyaller 1200 mw/cm² gücünde LED ışık cihazı kullanılarak farklı polimerizasyon modlarıyla (sürekli, ramp, pulse) 20 sn polimerize edilmiştir. Örnekler sadece üst yüzeyden polimerize edilmiş ve 24 sa boyunca 37° de distile suda saklanmıştır. Hem alt hem de üst yüzeylere 300 gr yük 15 sn boyunca, Vickers sertlik cihazıyla uygulanarak mikrosertlik değerleri ölçülmüştür. Veriler istatiksel olarak tek yönlü varyans analizi (oneway-ANOVA) ve Tukey HSD testi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to evaluate the effect of different polymerization types on the microhardness of three bulk fill resin composites; Filtek Bulk Fill Posterior (FB), GrandioSO x-tra (GS), Admira Fusion x-tra (AF). 15 specimens (n = 5) and 45 specimens in total were prepared for each bulk fill composite resin material. Bulk fill composite resin materials prepared in 4 mm thickness in the study were polymerized for 20 seconds with different polymerization modes (continuous, ramp, pulse) using 1200 mw / cm² LED light device. The specimens were light-cured from the top surface only. Specimens were stored for 24 h in distilled water 37° C. Microhardness test was conducted on both top and bottom surfaces using Vickers microhardness tester with 300 g load and a dwell time of 15 seconds.