Replasmansız diskektomi ve diskin bukkal yağ dokusu ile replase edildiği diskektomi sonucunda temporomandibular eklem üzerinde oluşan stresin sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of stress distribution in the temporomandibular joint treated by discectomy as comprehensively with and without disc replacement using buccal fat pad by finite element method
- Tez No: 658634
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KIYMET AKAL AKTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Diskektomi ağırlıklı olarak mekanik interferansların olduğu redüksiyonsuz disk deplasmanına bağlı kapalı kilitlenme ve/veya ağrının olduğu gibi durumlarda ve TME iç düzensizliklerinin çeşitli aşamalarında endikedir. Replasmansız diskektomi, tüm cerrahi prosedürler arasında en uzun dönem takip edilen işlemlerdendir. Genel olarak klinik sonuçlar semptomların azaltılması ile tatmin edici olmakla birlikte, krepitus insidansındaki artış, TME sert yapılarında radyolojik değişiklikler, remodeling, rezorbsiyon ve eklem ankilozu olarak tanımlanan bazı önemli dezavantajları da vardır. Diskektomi sonrası disk replasmanı, TME normal fonksiyonuna izin vermek ve kıkırdak eklem yüzeylerini koruyarak eklem ankilozunu önlemek için kullanılmıştır. Kas (miyofasyal) flebinin dahil edildiği veya edilmediği temporal fasya, otojenik veya allojenik kıkırdak, dermisli veya dermissiz otojenik yağ gibi greft materyalleri replase edilebilecek materyal seçenekleri arasındadır. Klinik çalışmalardan elde edilen veriler sınırlıdır ve henüz disk replasman materyallerinin koruyucu etkisi üzerine karşılaştırmalı çalışmalar yayınlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, diskektominin mandibular kondil ve glenoid fossanın stres dağılımını ve pik değerlerini nasıl etkilediğini ve interpozisyonel serbest yağ grefti uygulamasının TME yapılarındaki stresi azaltıp azaltmadığını araştırmaktır. Stres analizi, sağlıklı bir eklemin 3B sonlu eleman modelleri kullanılarak, disk çıkarıldıktan sonra ve interpozisyonel yağ grefti kullanılarak yapılmıştır. Model, sentrik oklüzyonda çiğneme kasları tarafından gerçekleştirilen standart yükleme işlemine tabi tutulmuştur. Sağlıklı eklem modelinde kondilin en büyük gerilme değeri yaklaşık 8.19 Mpa ve glenoid fossanın 9.84 MPa olarak ölçülmüştür. Disk çıkarıldıktan sonra Von Mises stres değeri mandibular kondilde 158.5 MPa ve glenoid fossada 109.7 Mpa olarak ölçülmüştür. Disk replasmanı olarak serbest yağ grefti kullanılan modelde, replasmansız modele göre Von Misses streslerinde önemli bir azalma gözlenmiştir; bu azalma sırasıyla fossa ve kondilde yaklaşık% 50 ila% 80 olarak kaydedilmiştir. Bu çalışmanın sınırlamaları dahilinde, diskektomi sonrası eklem diskinin replasmanı için yağ dokusunun replasman materyali olarak kullanılmasının aşırı stres konsantrasyonunu önleyebileceği ve mandibular kondil ve glenoid fossa pik değerlerini azaltabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Discectomy is a common surgical procedure mainly indicated for mechanical interferences such as closed lock and/or pain due to disc displacement without reduction, and various stages of TMJ internal derangement. Discectomy without replacement has the longest follow-up reports among all maxillofacial procedures. Overall, the clinical outcomes are satisfying with reduction of clinician signs and symptoms however there are also some important drawback mainly an increase in the incidence rate of crepitus, radiological changes of the TMJ hard structures, described as remodeling and resorption and joint ankylosis. Disc replacement after discectomy has been used to allow TMJ normal function and to prevent joint ankylosis by protecting the cartilaginous articular surfaces. Several replacement options exist including temporalis fascia with or without muscle (myofascial) flaps, autologous or allogenic cartilage, autologous fat with or without dermis etc. Evidence from clinical studies is limited and no comparative studies have been published today on the protective effect of disc replacement materials. The aim of this study is to assess how discectomy affects stress distribution and peak values of the mandibular condyle and glenoid fossa and how the introduction of an interpositional free fat graft reduces stress in the above structures. Stress analysis was conducted using 3D finite element models of a healthy joint, after disc removal and with interpositional material. The model was subject to standard loading action performed by the masticatory muscles in centric occlusion. The peak stress values of the condyle in the health joint model were approximately 8.19 Mpa in the condyle and 9.84 MPa in the glenoid fossa. After disc removal Von Misses stress were 158.5 MPa in the mandibular condyle and 109.7 Mpa in the glenoid fossa. The model with free fat graft as a disk substitution showed a significant reduction in the Von Misses stresses; approximately 50% to 80% in the fossa and condyle, respectively. Within the limitations of the present study we concluded that the use of fat tissue as grafting material in order to replace the articular disc after discectomy can prevent excessive stress concentration and reduce peak values of the mandibular condyle and glenoid fossa.