Kadınların doğurganlık tercihi ile ilişkili faktörler: Karabük ve N'djamena'dan hastane tabanlı iki örnek
Factors related to women's fertility preference: TWO hospital-based samples from Karabuk and N'djamena
- Tez No: 658654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı, Karabük ve N'djenama'da hastanede doğum yapan kadınların doğurganlık tercihinin ve ilişkili faktörlerin incelenmesidir. Araştırma, kesitsel tipte tasarlandı. Araştırmanın evrenini, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve N'djamena Kral Faysal Sağlık Merkezinde 2018 yılında doğum yapan tüm kadınlar oluşturdu. Karabük'te hastanedeki toplam doğum sayısı 1625'tir. En küçük örnek büyüklüğü OpenEpi programında prevalans %50, hata payı %5 ve %95 Güven Aralığı değerleri ile 311 olarak saptandı. N'djamena sağlık merkezinde 1359 doğum gerçekleşmiş olup, örnek büyüklüğü 300 olarak hesaplandı. Bağımlı değişken kadınların doğurganlık tercihi, bağımsız değişkenler kadınların sosyodemografik, doğurganlık ve kültürel özellikleri ile ilgili değişkenlerdir. Verilerin analizinde Student's t ve Ki-Kare testleri kullanıldı. Çalışmanın uygulanabilmesi için etik onay ve kurum izinleri alındı. Çalışmada Karabük'ten 315, N'djenama'da 300 kadına ulaşıldı. Formel eğitimi olmayan kadınların düzeyi Karabük'te %,5,4, N'djenama'da %9,6'dır. Yalnızca dini nikah ile evlenmiş kadınların düzeyi Karabük'te %1,0, N'djamena'da %96,3'tür. N'djenama'da kadınların %28'inin eşleri birden fazla kadınla evlidir. Karabük'te ideal çocuk sayısı ortalaması kadınların 2,6, eşlerinin 2,8'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the fertility preferences of women who gave birth in the hospital in Karabuk and N'djenama and the related factors. The study was designed in a cross-sectional type. The population of the study was composed of all women who gave birth in Karabuk Training and Research Hospital and N'djamena King Faisal Health Center in 2018. The total number of births in the hospital in Karabuk is 1625. The smallest sample size was determined as 311 with 50% prevalence, 5% margin of error and 95% Confidence Interval values in the OpenEpi. 1359 births occurred in N'djamena health center and the sample size was calculated as 300. The dependent variable was fertility preference of women. Independent variables were variables related to sociodemographic, fertility and cultural characteristics of women. Student's t and Chi-Square tests were used in the analysis of the data. Ethical approval and institutional permissions were obtained for the implementation of the study. In the study, 315 women from Karabuk and 300 women from N'djenama were reached. The level of women without formal education in Karabuk is 5.4% while this level is 9.6% in N'djenama. The levels of only a religious marriage in Karabuk and N'djamena were 1.0% and 96.3% respectively. 28% of the women's spouses are married to more than one woman in N'djenama. The ideal average number of children in Karabuk is 2.6 for women and 2.8 for their spouses.