The moderating effect of personal values orientation on the links between perceived corporate social responsibility performance, brand credibility and purchase intentions
Algılanan kurumsal sosyal sorumluluk performansı ile marka güvenilirliği ve satın alma niyeti arasındaki bağlantıda kişisel değerler yöneliminin ılımlaştırıcı etkisi
  1. Tez No: 658653
  2. Yazar: CHAREF EDDINE MOUMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALNIAÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), işletmeler tarafından çoğunlukla toplumda kabul görmek ve müşterilerden olumlu tepkiler elde etmek için kullanılan bir kavramdır. Pazarlama literatüründe bu bağlamda yaygın şekilde incelenen tüketici tepkileri tutumlar ve davranışlardır. Marka güvenilirliği ve satın alma niyeti, KSS tarafından etkilenebilecek önemli kavramlar olduğundan, kişisel değerler yönelimi, KSS ile bu kavramlar arasındaki ilişkinin gücünü açıklamada kritik bir rol oynayabilir. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı, farklı değer yönelimlerine (özgenişletim ve özaşkınlık) sahip müşteriler arasındaki farkları araştırarak, algılanan KSS performansının marka güvenilirliğine ve satın alma niyetine etkisinde kişisel değerler yöneliminin ılımlaştırıcı rolünü incelemektir. Bu amaçla, Cezayir'in başkenti Cezayir'de bulunan altı farklı bankanın müşterileri arasından kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 356 kişiden veri toplanmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için yapısal eşitlik modellemesi ve yol analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, kişisel değerler yöneliminin, algılanan hayırseverlik performansı ile marka güvenilirliği arasındaki ilişkinin gücünü ve yönünü etkilediğini göstermiştir. Buna ilaveten, araştırmanın bulguları müşterilerin sahip olduğu kişisel değerler yöneliminin, algılanan ekonomik ve hayırsever sorumluluk performansının satın alma niyeti üzerindeki etkisinin gücünü ve yönünü değiştirebileceğini göstermiştir. Bu bulgular tartışılarak, araştırmacılara ve uygulamacılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility is a concept used by companies, mostly, to gain acceptance among society and increase customer's positive response. In marketing literature, this response is widely investigated such as attitude and behavior. As brand credibility and purchase intention are one of the important notions that can be impacted by CSR, personal values orientation can play a crucial role to explain the strength of this relationship. For this reason, the aim of this research is to study the effect of personal values orientation on the links between customer's perceived CSR performance and brand credibility and purchase intention by investigating the differences between two groups of customers; customers with self-enhancement values orientation and customers with self-transcendent values orientation. A convenient sample of 356 customers was selected from six banks in Algiers, capital city of Algeria. To test the research hypotheses, structural equation modeling was used. The results showed that personal values can change the strength and the direction of the relationship between the perceived philanthropic responsibility performance and brand credibility. Also the results showed that personal values can change the strength and the direction of the relationship between the perceived economic and philanthropic responsibility performance on purchase intentions. Based on the findings, a number of research and managerial implications were discussed.