16. yüzyılda Havran
Hauran in the 16th century
- Tez No: 658680
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Suriye'nin güneyinde yer alan Havran, günümüzde Suriye'nin Dera, Süveyda ve Ürdün'ün İrbid şehirlerini içine alan, sınırları kesin olarak belirlenmemiş, geniş bir bölgedir. Geçmişi M.Ö. 2500'lü yıllara kadar uzanan Havran, tarih boyunca birçok devletin hakimiyeti altına girmiştir. Roma döneminde bölge şehirleşmeye başlamış ve önemli bir tarım merkezi olmuştur. Gassânîler döneminde devletin merkezlerinden biri olan Havran, İslamiyet ile birlikte hac yollarının kurulmasıyla hacıların konakladığı durakları bünyesinde barındırmaya başlamıştır. Bu durum bölgenin ticarî açıdan canlılık kazanmasına katkıda bulunmuştur. Memlûkler dönemine kadar genelde rakip devletlerin iktidar mücadelesine şahit olmuş, Memlûk hakimiyeti altında sakin bir dönem yaşayarak zaman içerisinde eski popülaritesini kaybetmiştir. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim'in Memlûklere karşı düzenlediği Mısır Seferi sırasında Osmanlı hakimiyetine giren Havran, 1918 yılında bölgenin İngilizler tarafından işgal edilmesine kadar Osmanlı yönetiminde kaldı. Osmanlı yönetiminin ilk yıllarında Şam Sancağı'nın bir nahiyesi olarak teşkilatlanmış olsa da kendisine bağlı birçok nahiye bulunmaktaydı. 16. yüzyılın ortalarında ise Şam Sancağı'na bağlı kaza olarak teşkilatlanmıştır. Kırsal yerleşimin hâkim olduğu Havran'da köylü nüfusun yanında konargöçer nüfus da yaşamaktaydı. Konargöçer nüfusun çoğunluğunu Türkmenler oluşturuyordu. Bu Türkmen aşiretleri, günümüzde Dera Türkmenleri olarak bilinen Suriye Türkmen topluluğunun atalarıdır. Suriye'nin güneyinde yer alan Havran, günümüzde Suriye'nin Dera, Süveyda ve Ürdün'ün İrbid şehirlerini içine alan, sınırları kesin olarak belirlenmemiş, geniş bir bölgedir. Geçmişi M.Ö. 2500'lü yıllara kadar uzanan Havran, tarih boyunca birçok devletin hakimiyeti altına girmiştir. Roma döneminde bölge şehirleşmeye başlamış ve önemli bir tarım merkezi olmuştur. Gassânîler döneminde devletin merkezlerinden biri olan Havran, İslamiyet ile birlikte hac yollarının kurulmasıyla hacıların konakladığı durakları bünyesinde barındırmaya başlamıştır. Bu durum bölgenin ticarî açıdan canlılık kazanmasına katkıda bulunmuştur. Memlûkler dönemine kadar genelde rakip devletlerin iktidar mücadelesine şahit olmuş, Memlûk hakimiyeti altında sakin bir dönem yaşayarak zaman içerisinde eski popülaritesini kaybetmiştir. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim'in Memlûklere karşı düzenlediği Mısır Seferi sırasında Osmanlı hakimiyetine giren Havran, 1918 yılında bölgenin İngilizler tarafından işgal edilmesine kadar Osmanlı yönetiminde kaldı. Osmanlı yönetiminin ilk yıllarında Şam Sancağı'nın bir nahiyesi olarak teşkilatlanmış olsa da kendisine bağlı birçok nahiye bulunmaktaydı. 16. yüzyılın ortalarında ise Şam Sancağı'na bağlı kaza olarak teşkilatlanmıştır. Kırsal yerleşimin hâkim olduğu Havran'da köylü nüfusun yanında konargöçer nüfus da yaşamaktaydı. Konargöçer nüfusun çoğunluğunu Türkmenler oluşturuyordu. Bu Türkmen aşiretleri, günümüzde Dera Türkmenleri olarak bilinen Suriye Türkmen topluluğunun atalarıdır.
Özet (Çeviri)
Hauran, located in southern Syria, is a broad region with undefined borders that today includes the cities of Deraa and As-Suwayda in Syria, as well as Irbid in Jordan. Hauran, whose history dates back to around 2500 BCE, has come under the control of many states throughout history. During the Roman period, the region began to urbanize and became an important agricultural center. During the Ghassanid period, Hauran became one of the state's centers. With the advent of Islam and the establishment of pilgrimage routes, it began to host stops where pilgrims could rest. This contributed to the region's commercial vitality. Until the Mamluk period, the region generally witnessed power struggles between rival states, but under Mamluk rule, it experienced a period of tranquility and gradually lost its former prominence. In 1516, during Sultan Selim I's Egyptian campaign against the Mamluks, Hauran came under Ottoman rule and remained under Ottoman administration until the region was occupied by the British in 1918. Although it was initially organized as a subdistrict of the Damascus Sanjak during the early years of Ottoman rule, Hauran had many subdistricts under its jurisdiction. By the mid-16th century, it was organized as a district (kaza) under the Damascus Sanjak. In Hauran, where rural settlements predominated, both a peasant population and a semi-nomadic population coexisted. The majority of the semi-nomadic population was composed of Turkomans. These Turkoman tribes are the ancestors of the Syrian Turkomans community known today as the Deraa Turkomans.