Longitudinal models for life expectancy at birth in Turkey
Türkiye'de doğuşta beklenen yaşam süresi için uzunlamasına modeller
- Tez No: 658717
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM İLK DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünya Sağlık Örgütü doğumda beklenen yaşam süresi tanımını,“mevcut ölüm oranları geçerliyken bir yenidoğanın yaşaması beklenen ortalama yıl sayısı”olarak vermektedir. Doğumda beklenen yaşam süresi, bir ülkenin genel sağlık durumu ile ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyinin önemli bir göstergesidir. Devletlerin politikalarını doğru bir şekilde belirleyebilmeleri için, doğumda beklenen yaşam süresini etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin doğumda beklenen yaşam süresini nasıl etkilediğini belirlemek önemlidir. Bu tezde, doğumda beklenen yaşam süresiyle ilişkili faktörleri tespit etmek için uzunlamasına veri analizi kullanılmıştır. Spesifik olarak, analiz için rassal etkiler modeli, marjinal model ve geçiş modeli kullanılmıştır. Sonuçlar, kullanılan veri seti için en uygun modelin marjinal model olduğunu göstermektedir. Oluşturulan marjinal modele göre, Doğumda Beklenen Yaşam Süresi; Kaba Doğum Hızı (Binde), Kaba Evlenme Hızı (Binde), Kaba Ölüm Hızı (Binde) ve Bebek Ölüm Hızı (Binde) gibi faktörlerin artışından olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca, bu dört değişken için, farklı ölçüm hata seviyesi varsayımları altında, ölçüm hatası modelleri kurulduğu zaman, sadece Bebek Ölüm Hızı'nın anlamlılığının değiştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
World Health Organization (WHO) gives the definition of life expectancy at birth as“the average number of years that a newborn is expected to live if current mortality rates continue to apply”. Life expectancy at birth is an important indicator of a country's overall health status and its economic and social level of development. In order for governments to set their policies correctly, it is important to determine factors that affect life expectancy at birth and how they affect it. In this thesis, longitudinal data analyses are used to find out the factors that are related with the life expectancy at birth. Specifically, random effects model, marginal model and transition model are used for these analyses. The results suggest that the most suitable model for the data set that is used is marginal model. According to the constructed marginal model, Life Expectancy at Birth is negatively related with Crude Birth Rate (Per Thousand), Crude Marriage Rate (Per Thousand), Crude Death Rate (Per Thousand) and Infant Mortality Rate (Per Thousand). In addition, when measurement error models are fitted under different assumptions of measurement error levels for these four variables, it is seen that only the significance of Infant Mortality Rate changes.