Pazarlama alanında yapılan dürtme konulu çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of nudge studies in the field of marketing
- Tez No: 658716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ GÖNÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, 1996 – 2020 yılları arası pazarlama alanında hazırlanmış“dürtme”konulu çalışmalarının içeriği çeşitli değişkenlere göre analiz edilip incelenmiştir. Araştırmada,“Nudging to the Marketing”anahtar kelimesi Web of Science veri tabanında aratılarak 2020 yılına kadar olan veriler elde edilmiştir. Anahtar kelime aratıldıktan sonra ortaya çıkan indekste, 219 farklı dergide yayınlanan 208 makale; yazarların yayın sayısı, yazarların ülkeleri, yazarların aldığı atıf, yayınların yayım yılı, yayım kaynakları ve kullanılan anahtar kelime bulutu gibi başlıklarda incelenmiştir. Elde edilen verileri inceledikten sonra anlamlı bir hale getirmek için açık kaynak kodlu, RStudio Version 1.3.1093 programı ve programın biblioshiny yardımcı paketi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda dürtmenin gelişmiş ülkelerde pazarlama çalışmalarına ve pazarlama ile ilgili toplumsal yapılara yardımcı olacağı gözlemlenmiştir. Anahtar kelimeler iki ana alanı birbirine bağlamak için geniş seçilse bile, çalışma alanının genç olması bu alana yönelik bilimsel yayımlara ihtiyaç olduğunu da göstermektedir. Bu çalışma kronolojik olarak incelendiğinde dürtme kavramının, pazarlama alanıyla birlikte ne kadar süredir çalışıldığı ve bu çalışmaların pazarlama ile ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis research is to analyze and examine the content of the“nudge”studies prepared in the field of marketing between 1996-2020 according to various variables. In the study, data until 2020 was obtained by searching the keyword“Nudging to the Marketing”on the Web of Science website. In the index that emerged after the keyword search, 208 articles published in 219 different journals; The number of publications of the authors, the countries of the authors, the citations received by the authors, the publication year of the publications, the publication sources and the keyword cloud used were examined. After analyzing the obtained data, RStudio Version 1.3.1093 program with open source code and biblioshiny auxiliary package of the program were used to make it meaningful. As a result of the research, it has been observed that nudging will help marketing studies and social structures related to marketing in developed countries. Even though the keywords are broadly selected to connect the two main areas, the fact that the field of study is young indicates the need for scientific publications in this field. When this study is examined chronologically, it has been investigated how long the concept of nudging has been studied with the marketing field and the relationship of these studies with marketing.