Diabetik hastaların kan serumunda antioksidan vitaminlerin düzeylerinin yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile tayini
The Determination of antioxydane vitamin levels in blood serum of diabetes mellitus by using high performance liquid chromatography (HPLC)
- Tez No: 65874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİABETİK HASTALARIN KAN SERUMUNDA ANTlOKSİDAN VİTAMİNLERİN DÜZEYLERİNİN YÜKSEK PERFORMANSLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) İLE TAYİNİ Mustafa KARATEPE Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Anabilim Dalı 1997; Sayfa 33 Bu çalışmada, diabet teşhisi konularak bazı parametreleri tesbit edilmiş hastaların kan serumlarında antioksidan vitaminlerden A ve E vitaminlerinin düzeyleri tesbit edildi. Diabetiklerin HbAıc ve Vitamin E düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek iken Vitamin A düzeyi düşük bulundu. Bu sonuçlardan anlaşılacağı üzere diabetiklerde oksidatif aktivite artarken antioksidan kapasite azalmaktadır. Sonuç olarak diabetiklerde görülen antioksidan aktivitelerdeki bu değişiklik ile antioksidan vitaminlerin diabet oluşumunu önleyebileceği ve tedavisinde kullanılabileceği ileri sürülebilir. ANAHTAR KELİMELER : Diabet, HPLC, Vitamin A, Vitamin E.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis THE DETERMINATION OF ANTIOXIDANT VITAMIN LEVELS IN BLOOD SERUM OF DIABETES MELLITUS BY USING HIGH PERFORMANCE LIQUID CHROMATOGRAPHY (HPLC) Mustafa KARATEPE Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 1997, Page: 33 In this study, the level of antioxidant Vitamin A and Vitamin E depending various parameters were determined in various diabetic human blood serum. The HbAjc and Vitamin E levels were found to be high while Vitamin A was low in diabetics when compared to control group. According to this results oxidative activity increase but antioxidant activity decrease in diabetics. Finally, the differences of antioxidant activities show that these can prevent the diabetic formation. KEY WORDS : Diabetus, HPLC, Vitamin A, Vitamin E.