An evaluation of second grade ERELT program at a Turkish primary school
Türkiye'de bir ilkokulda uygulanan 2. sınıf Acil Uzaktan İngiliz Dili Eğitimi Programının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 728244
  2. Yazar: ZEYNEP YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da özel bir ilkokulda COVID-19 salgını sebebiyle uygulanan ikinci sınıf acil uzaktan İngiliz dili eğitimi programını değerlendirmektir. Çalışma başlıca katılımcı öğretmenlerin programın genel özellikler, içerik, hedefler ve değerlendirme boyutlarına dair algılarını; katılımcı öğrencilerin ise keyif alma, akademik yeterlik ve kaygı bakımından programa ilişkin tutumlarını incelemiştir. Bunun yanı sıra, bu çalışmada COVID-19 salgını sürecinde İngiliz dili eğitiminin sürdürülebilirliğini desteklemek adına gerçekleştirilen uygulamalar açığa çıkarılmıştır. Bu çalışmaya 2. sınıfa giden 8 yaşındaki 71 öğrenci, 8 İngilizce öğretmeni ve 2 yabancı diller bölümü yöneticisi katılmıştır. Bu karma yöntemli değerlendirme çalışmasında veriler program değerlendirme anketi, tutum anketi, İngiliz dili eğitiminde sürdürülebilirliğe bağlılık anketi, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri ve yapılandırılmış öğretmen görüşmelerinden toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, programın genel özellikleri, içeriği, hedefleri ve değerlendirme boyutlarına dair İngilizce öğretmenlerinin olumlu algılarını göstermiştir. Ayrıca, bulgular katılımcı öğrencilerin acil uzaktan İngilizce eğitim programına dair memnuniyetlerine rağmen geleneksel yüz yüze İngilizce eğitim programını tercih ettiklerini ortaya çıkarmıştır. Son olarak programın pandemi koşullarında dahi İngiliz dili eğitimini mümkün kılan belirgin güçlü özelliklerinin yanı sıra, etkileşim seviyesinin düşüklüğü, ders planlarıyla ilgili problemler ve çocuklara uzaktan İngilizce öğretiminde yaşanan zorluklar gibi çeşitli zayıf yönleri açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate second-grade emergency remote English language teaching (ERELT) program implemented in a private primary school in Istanbul, Turkey amid the COVID-19 pandemic. Basically, it investigated the second-grade English as a foreign language (EFL) teachers' perceptions of the nature of the program in terms of general characteristics, content, aims, and assessment as well as the second-grade learners' attitudes toward the program with regard to their enjoyment, academic efficacy, and anxiety. Additionally, it attempted to illustrate the educational practices implemented in the program fostering the continuation of English language education (ELE) during the COVID-19 pandemic. The participants were 71 young EFL learners (8 years old, 2nd-grade), 8 EFL teachers and 2 administrators of FLD enrolled in the 2nd grade ERELT program. In this convergent parallel mixed-method research, data were collected using a program evaluation questionnaire, attitude survey, commitment to sustainable education survey, semi-structured student interviews and, structured teacher interviews. The findings of the study revealed that the EFL teachers had a positive perception of the nature of the program. The findings also demonstrated that students preferred traditional face-to-face (F2F) learning when compared to ERELT although they found ERELT program quite satisfactory. Along with the prominent strengths that ensure the continuation of ELE in the pandemic conditions, some weak aspects of the program such as low interaction level, problems pertaining to the lesson plans and, challenges of remote teaching of English to young learners (TEYLs) were revealed out.