Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Antrenörlük Bölümü öğrencilerinin yaratıcı kişilik özellikleri ve eğitsel oyun oynatma öz yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of creative personality traits and educational game playing self-efficacy of physical education and sports teaching and coaching students
  1. Tez No: 658762
  2. Yazar: EZGİ SELİN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİKE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, beden eğitim ve spor öğretmenliği ve antrenörlük bölümü öğrencilerinin yaratıcı kişilik özellikleri ve eğitsel oyun oynatma öz yeterliliklerinin incelenmesine odaklanmıştır. Araştırmanın evrenini Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde öğrenim gören 645 kadın, 1264 erkek toplam 1909 öğrenci oluştururken; örneklem grubunu aynı kurumlarda eğitim gören 426 kadın, 604 erkek olmak üzere toplam 1030 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma, tarama modelinde tasarlanmıştır. Verilerin toplanmasında“Yaratıcı Kişilik Özellikleri”(Şahin ve Danışman 2017), ve“Eğitsel Oyun Oynatma Öz Yeterlilik”(Altınkök ve Yılmaz 2018) ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Ölçeğin önce çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiş, normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Parametrik testlerden ikili karşılaştırmalar için (İndependent Samples T Testi) ve çoklu karşılaştırmalar için de (One-way Anova) testi yapılıp farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu tespit etmek için de (Tukey Testi) yapılıp, anlamlılık değeri p0,05). Okul değişkenine göre, uygulama alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilemezken; planlama ve değerlendirme alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (P0,05). Sınıf değişkenine göre, planlama ve değerlendirme alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilemezken; uygulama alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (P,05). Sonuç olarak; beden eğitimi ve spor öğretmenliği ile antrenörlük eğitimi alan öğrencilerin, yaratıcı kişilik özelliklerinde amaç yönelimlilik, içsel motivasyon, kendine güven ve risk alma yönünden eksiklerinin olduğu saptanmıştır. Eğitsel oyun oynatma öz yeterlilikleri açısından ise planlama, uygulama ve değerlendirme kademelerinde yetersizlik yaşadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; It is the examination of the creative personality traits and educational game playing self-efficacy of physical education and sports teaching and coaching department students. A total of 1030 university students, 426 women and 604 men, studying in the faculties of sports sciences in Ankara, participated in the study. The research is designed in scanning model.“Creative Personality Traits (Şahin and Danışmanlık 2017) and”Educational Game Playing Self-Efficacy (Altınkök and Yılmaz 2018) scales were used to collect data. SPSS 20 package program was used in the analysis of the data. First, the skewness and kurtosis values of the scale were examined and it was found that it showed a normal distribution. Among the parametric tests, the test for paired comparisons (Independent Samples t test) and for multiple comparisons (One-wayAnova) was performed and the Tukey test was performed to determine which groups the differences were between, and the significance value was taken as p 0.05). According to the school variable, there was no significant difference in the implementation sub-dimension, while a significant difference was found in the planning and evaluation sub-dimension (P 0.05). According to the class variable, there was no statistically significant difference in the planning and evaluation sub-dimension, while a statistically significant difference was found in the implementation sub-dimension (P , 05). As a result; It has been determined that students who receive physical education and sports teaching and coaching education lack creative personality traits in terms of goal orientation, intrinsic motivation, self-confidence and risk taking. In terms of their self-efficacy for playing educational games, it is observed that they are inadequate at planning, implementation and evaluation stages.