Hukukun piyasalaşma uğrağı olarak alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve arabuluculuk kurumu
Alternative dispute resolutions as a stamping ground of marketizing of law and institution of mediation
  1. Tez No: 658768
  2. Yazar: BURAK YÜCEKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİK TAYLAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Alternatif uyuşmazlık çözümü ve arabuluculuk ülkemiz özelinde yaklaşık son yirmi, dünyada ise altmış yıldır hukuk ve yargı gündemini meşgul etmektedir. Klasik yargılama sistemi olan dava usulünün artık küreselleşen dünyada uyuşmazlık çözümü için tek yol olmadığı doktrinde dile getirilmektedir. Hakim eğilime göre mahkemelerde davaların çok uzun sürmesi, yargılama masraflarının pahalılığı, dava yolunun hantallığı gibi sorunlar kökten halledilmesi gereken problemlerdir. Mevcut sorunlar doğru olmakla birlikte, bunların ele alınış biçimi ve bunlara getirilen reçeteler, neoliberal dönüşümün dinamikleriyle oldukça paralel yürümektedir. Bu doğrultuda bir kamu hizmeti olarak uyuşmazlık çözümü gittikçe özelleşmekte ve piyasalara devredilmektedir. Yargılama da artık kapitalist üretim tarzındaki çoğu ilişki ve nesne gibi bir metaya dönüşmektedir. Parası olanın adalete kavuşabilmesi, alternatif uyuşmazlık çözümü ve arabuluculuk vesilesiyle daha da kolaylaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alternative dispute resolution and mediation has been on the agenda of the law and judiciary for the last twenty years in our country, and for sixty years in the world. It is expressed in the doctrine that the case procedure, which is the classical judicial system, is no longer the only way for dispute resolution in the globalizing world. According to dominant trend, problems such as the long duration of the lawsuits in the courts, the cost of the trial costs, the cumbersome way of the lawsuit are the problems that need to be solved radically. While the current problems are correct, the way they are handled and the prescriptions for them are quite parallel to the dynamics of the neoliberal transformation. In this direction, as a public service, dispute resolution is increasingly privatized and transferred to the markets. Judgement is now transforming into a commodity like most relations and objects in the capitalist mode of production. The achievement of justice for those who have money is getting easier through alternative dispute resolution and mediation.