Uluslararası rekabet gücünün teşvikinde devletin rolü: Türkiye örneği
The role of government in fostering international competitiveness: Turkey sample
- Tez No: 240469
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Uluslararası rekabet gücü kavramı, bir ülkenin sahip olduğu firmaların uluslararası piyasalarda başarılı olma yeteneği ile birlikte devletin vatandaşlarının yaşam standartlarını ve yaşam kalitesini artırması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda devletler ülkelerinin rekabet gücünü artırmak ve bu artışı sürdürülebilir bir hale getirmek için firma destekli ve piyasa ekonomisi tabanlı politikalar izlemelidir.Çalışmanın birinci bölümünü teorik çerçevede uluslararası rekabet gücü kavramı ve uluslararası rekabet gücünü belirleyen faktörler oluşturmaktadır. İkinci bölümde ise uluslararası rekabet gücünün teşvikinde devletin izlemesi gereken roller açıklanmaktadır.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise uluslararası rekabet gücünü belirleyen makro-ekonomik faktörler ile Türkiye ve seçilmiş olan ülkeler arasında karşılaştırma yapılmakta olup çalışmanın üçüncü bölümünün son kısmında ise Türkiye'de devletin uluslararası rekabet gücünü artırmaya yönelik izlemesi gereken politika önerileri sunulmaktadır. Türkiye hukukun üstünlüğünü benimsediği ve uyguladığı, makro ekonomik istikrarı sağladığı, ekonomik ve teknolojik altyapı yatırımlarını ve kalitesini artırdığı, kayıtdışı ekonomi ve kayıtdışı istihdamı daralttığı, inovasyon gelişimini artırdığı, KOBİ'lerin rekabet gücünü artırmaya yönelik stratejiler oluşturduğu ve eğitimin kalitesini artırdığı takdirde uluslararası rekabet gücünü de artıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of international competitiveness means the ability of achieving success of firms in one country in international markets, so as to provide country?s people to improve their living standards and quality of life. In this context, governments must pursue market based economy policies in cooperation with firms to improve country?s competitiveness and sustain this growth.In the first chapter of this study, international competitiveness concept and factors which determine international competitiveness are given in theoretical concept. In the second chapter, the role of government fostering international competitiveness is explained.In the third and the last chapter, a benchmarking analysis is carried out for Turkey and some chosen countries in the context of macroeconomic factors which determine international competitiveness. In the last part of third chapter, Turkey?s international competitiveness enhancing policy recommendations are presented. It is concluded that Turkey can enhance international competitiveness if only adopt and implement rule of law, improve the economic and technological infrastructure investment and its quality, decrease the informal economy and undeclared work, improve innovation progress, organize strategies for improving SME?s competitiveness and improve education quality.