İslâmiyât dergisinin tematik tasnifi ve muhteva analizi
The thematic classification and the content analysis ofthe Islamic journal
- Tez No: 658770
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCELİL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
İslâmiyât Dergisi, temel İslam ilimleri, felsefe ve din bilimleri, din eğitimi, İslam tarihi, sosyoloji ve siyaset ile ilgili makalelerin yayınlandığı akademik ve hakemli bir dergidir. Bu itibarla derginin zengin bir muhtevaya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Yayın hayatından sonuna kadar gerek kamuoyunda ve gerekse akademik camiada yankı uyandıran bu derginin temel hedeflerinin tespit edilmesi, ilahiyat akademisinin dini düşünce itibariyle geldiği nokta ve kazandığı boyut açısından önemlidir. On dört asırlık bir geçmişi bulunan İslam birikimini, tahlil ve tenkit süreçlerinden geçirmeyi hedefine alan söz konusu dergi, akademik açıdan incelenmeyi hak ediyor. Bu itibarla tezin başlığına uygun olmak suretiyle, dergide bulunan tüm makaleler özetlendi ve değerlendirildi. Sonuç olarak derginin karakteristik özellikleri şu şekilde tespit edildi: Tarihselcilik, cesaret, İslam geleneğini çözümleme ve eleştiri, aktüel konular ve çeşitlilik, sol jargon, yenilikçilik.
Özet (Çeviri)
The Islamıc journal, which is published articles about basic Islamic sciences religious education science of religion and philosophy ıslamiv history socioloigy politics, is an academic peer-reviewed journal. In this respect it is possible to say that the journal has a rich contect. From the point of view of current situation and dimension that theology commuinty has acguried, concerning religious thought it is, significant to determine fundamental objectives of the journal that has aroused excitement both in piblic opinion and academic communtiy since is was published. It goes without saying that the journal in point, which aims to analys and criticize and ıslamıc knowledge whose past reaches back into fourteen centuries ago, has deserved to be examined academically. İn this context the whole of articles in the journal have been clarified and summarized providing that is it accordance with the title of thesis. Conseguently it is detected that gthe characteristic features of the journal are hictoricsm, courage, the analysis of ıslamic convention and criticism actuel issues and diverstiy and left jargon ınnovativeness.