Hilal dergisinde Orta Doğu imgesi
The image of the Middle East in Hilal magazine
- Tez No: 947071
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMRE BAĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Journalism, History, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Medya kuruluşları bağlı bulundukları ülkelerin politik tutumları ve iktidar ilişkilerinden etkilenmektedirler. Bununla birlikte, kendi ideolojilerini topluma yayma konusunda etkili bir araç olarak görülmektedirler. Bu doğrultuda çalışmada, İslamcı çizgide yayın yapan Hilal dergisinde Orta Doğu imgesinin hangi söylemler ve temsiller aracılığıyla inşa edildiğinin açıklanması amaçlanmıştır. Çalışmada, ilk olarak Türkiye-Orta Doğu ilişkilerinin tarihsel arka planı ele alınmıştır. Ardından, Türk siyasi tarihinde İslamcılık fikrinin tarihsel gelişim süreci değerlendirilmiştir. Daha sonra Hilal Dergisinde Orta Doğu'ya ilişkin yer alan yazılar ikili karşıtlıklar temelinde 12 tematik kategoriye ayrılmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada metin çözümlemesi tekniğinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak, Hilal dergisinin Orta Doğu ülkelerine ilişkin haberlerinde bölgesel dayanışmanın sağlanması ve ortak bir kültür inşa edilmesini ideal edindiği kanaatine varılmıştır. Dergide Müslüman ülkeler arasında siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomi alanlarında ortak bir dil geliştirmeyi amacı güdülmüştür. Bu doğrultuda, Dergide, İslam dünyasında birlik düşüncesini geliştirmek amacıyla Türkçe ve çeviri yazılar tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Media organizations are influenced by the political positions and power relations of the countries in which they operate. Moreover, they are often seen as effective tools for spreading their own ideologies to the public. In this context, this study aims to explain how the image of the Middle East is constructed through different discourses and representations in Hilal magazine, which has an Islamist editorial line. In this study, first, the historical background of Turkey-Middle East relations is discussed. Then, the historical development of the idea of Islamism in Turkish political history is evaluated. After that, The article saddressing the Middle East in Hilal magazine were thematically categorized into twelve distinc tgroupst hrough an analysis grounded in binary oppositions. This study uses a qualitative research method and the technique of text analysis. As a result, it is concluded that Hilal magazine aims to establish of regional solidarity and create a shared culture in its coverage of Middle Eastern countries. The magazine seeks to develop a common language among Muslim countries in political, social, cultural, and economic fields. In line with this aim, the magazine uses both Turkish and translated texts to strengthen the idea of unity in the Islamic world.