1920-1940 yıllarında Paris'te avant-garde sanat üretiminde Alice Prin'in etkisi ve anılarından yola çıkılarak stop-motion animasyon projesi
A stop-motion animation project inspired by memoirs of Alice Prin and her effect in the production of avant-garde art in Paris between 1920-1940
  1. Tez No: 658781
  2. Yazar: ZANNA ABASOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA TULUKÇU ARKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
20.yüzyılın ilk yarısı insanlık tarihinin en büyük değişimlerin yer aldığı bir dönem olmuştur. Bu süreç içinde dünya; bir yandan dehşet verici savaşlarla kasıp kavrulurken diğer yandan insan yaratıcılığının doruk noktasına ulaşmasına şahit olmuştur. Bu kaotik iklim Paris'i sanatçıların sığınağı haline getirmiş ve ardından sanat tarihinin en radikal akımlarının yer aldığı Avangart sanatın doğduğu yer haline getirmiştir. Bohem yaşantıları olan ve süre gelmiş sanat anlayışını kökten değiştiren bu sanatçı topluluğunda model, şarkıcı, yazar ve ressam olan Alice Prin, bilinen adıyla Kiki de yer almıştır. Dönemin sanat ortamının karizmatik ve güçlü karakteri onlarca ressamın, yazarın, fotoğrafçının ve yönetmenin ilham perisi olmuş ve üretimlerini desteklemiştir. Kiki, kadın olmanın getirdiği zorluklara rağmen kendi ayaklarında dik durmayı ve Avangart sanatın yüzü olmayı başarmıştır. Bu eser metninde Paris'in 20.yüzyılın ilk yarısındaki toplumun, özellikle kadınların sosyolojik durumuna ve yapısına, Paris'i bu döneme hazırlayan etmenlere, gelişen yeni sanat ve estetik anlayışına, Fransız avangart sanat akımlarının doğuşuna ve gelişimine, bu akımlarda model ve sanatçı olarak yer alan Alice Prin'e değinilmiştir. Bu çalışma kapsamında tarafımdan çevrilen Alice Prin'in“Kiki's Memoirs”adlı anı kitabına sıkça başvurulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Alice Prin, Kiki, Stop-motion Animasyon, Avangart Sanat
Özet (Çeviri)
The first half of the 20th century has been a period of the greatest changes in human history. In this period, the world has witnessed the culmination of human creativity, while on the one hand it has been ravaged by terrible wars. This chaotic climate made Paris a haven for artists, and then the birthplace of avant-garde art, featuring some of the most radical movements in art history. Model, singer, writer and painter Alice Prin, known as Kiki, also took part in this artist group, which has bohemian lives and has radically changed the understanding of art. With her charismatic and strong character of the art environment of that period she became the muse of dozens of painters, writers, photographers and directors and supported their productions. Despite the difficulties of being a woman, Kiki has managed to stand upright on her own feet and become the face of avant-garde art. This thesis focuses on the sociological situation and structure of Paris's society in the first half of the 20th century, especially women, the factors that prepared Paris for this period, the developing understanding of new art and aesthetics, the birth and development of French avant-garde art movements, Alice Prin, who took part in these movements as a model and artist. Within the scope of this study, Alice Prin's memoir book“Kiki's Memoirs”was translated by me and frequently used. KEY WORDS: Alice Prin, Kiki, Stop-motion Animation, Avant-garde Art