Ortaokul öğrencilerinin bilişim teknolojileri öz-yeterlik algılarının kodlamaya yönelik tutumlarına etkisi
Effect of secondary school students' self-efficacy perceptions of information technologies upon their attitudes towards coding
- Tez No: 658818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AĞAH TUĞRUL KORUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin bilişim teknolojileri öz-yeterlik algıları ile kodlamaya yönelik tutumlarını çeşitli değişkenlere göre incelemek ve ortaokul öğrencilerinin bilişim teknolojileri öz-yeterlik algıları ile kodlamaya yönelik tutumları arasındaki farklılık durumunu tespit etmektir. Çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılında Hakkari ilinde bir devlet okulunda 5. sınıf ve 6.sınıfta öğrenim görmekte olan 63 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Gerçekleştirilen çalışma 6 hafta sürmüştür. Veri toplama aracı olarak“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Bilişim Teknolojileri Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği”ve“Ortaokul Öğrencileri İçin Kodlamaya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama öncesi çalışma grubu sayılarının eşit olmasından ve yapılan istatistik testlerinden ortaokul öğrencilerine yönelik bilişim teknolojileri öz-yeterlik algısı ölçeği ve kodlamaya yönelik tutum ölçeği uygulanan her iki grubun araştırma öncesi eşit olduğu belirlenmiştir. Uygulama sürecinde kontrol grubunda müfredat konuları etkinlik temelli işlenirken deney grubunda ise müfredata ek olarak temel bilişim teknolojileri ve kodlamaya yönelik belirlenen konular uygulamalı işlenmiştir. İlk hafta öğrencilere uygulanan bilişim teknolojileri öz-yeterlik algısı ölçeği ve kodlamaya yönelik tutum ölçeği 12 ders saati bitimi sonrası içerikleri değiştirilmeden son-test olarak yeniden uygulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Çalışmanın nicel boyutunda deneysel işlem sonrasında toplanan sayısal verilerin analizi için istatistik paket programı olan SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) versiyonlu program kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre uygulama sonrası deney ve kontrol grubuna yapılan bilişim teknolojileri öz-yeterlik algıları son testinde deney grubunun son test puanlarının kontrol grubunun son test puanlarından daha yüksek olduğu belirlenmiş ve çalışmanın deney grubu lehine olduğu görülmüştür. Uygulama sonrası deney ve kontrol grubuna yapılan kodlamaya yönelik tutum son testinde deney grubunun son test puanlarının kontrol grubunun son test puanlarından daha yüksek olduğu belirlenmiş ve çalışmanın deney grubu lehine olduğu görülmüştür. Çalışma grubu öğrencilerinin bilişim teknolojileri öz-yeterlik durumları cinsiyet değişkenine, bilgisayar sahiplik durumuna, bilgisayar kullanım süresine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Çalışma grubunun kodlamaya yönelik tutumları cinsiyet değişkenine, bilgisayar sahiplik durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ancak çalışma grubunun günlük bilgisayar kullanım süresi ile kodlama ön testine yönelik aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılık vardır. Yapılan çalışmada deney grubuna müfredata ek olarak temel bilişim teknolojileri ve kodlama eğitimi verilmesinin bilişim teknolojileri öz yeterlik algısı üzerinde ve kodlamaya yönelik tutum üzerinde geniş bir etki büyüklüğüne sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine middle school students' perceptions of information technology self efficacy and their attitudes towards coding according to various variables, and to determine whether there is a significont difference between middle school students' perceptions of information technology self efficiacy and their attitudes towards coding. The study was carried out with a total of 63 students composing of 5th graders and 6th graders being educated in a state school located in Hakkari province in the 2019-2020 academic year. In the study, quasi-experimental design (Pre-test/post-test Studies) was applied. The study carried out lasted 6 weeks. Data collection tools utilized were“Information Technologies Self-Efficacy Perception Scale For Secondary School Students”and“Attitude Towards Coding Scale For Secondary School Students”. Given that the number of study groups were equal before the implementation, both study groups' pre-study findings acquired via information technologies self-efficacy perception scale and the attitude towards coding scale for secondary school students were also equal. During the implementation process, the curriculum subjects were taught activity-based in the control group, while the subjects determined for basic information technologies and coding in addition to the curriculum were taught in practice in the experimental group. The information technologies self-efficacy perception scale and attitude towards coding scale applied to students in the first week were re-applied after the end of 12 classes as a post-test without changing the contents and the results were analyzed. In the quantitative dimension of the study, the statistical package program SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Version 22 was used to analyze the numerical data collected after the experimental process. In conclusion, according to the findings obtained from the study, it was revealed with the post-test of the information technologies self-efficacy perception applied to the experimental and control groups after the implementation that the post-test scores of the experimental group were higher than the post-test scores of the control group, and the study was found to be in favor of the experimental group. In the post-test of the attitude towards coding for secondary school students applied to the experimental and control groups after the implementation, it was determined that the post-test scores of the experimental group were higher than the post-test scores of the control groupand the study was found to be in favor of the experimental group. The study group students' information technology self-efficacy status didn't show any significant difference according to gender variable, computer ownership status and duration of computer use. Working group's attituder towards coding didn't Show any significant difference gender variable and according to computer owership status. But there was a significant difference between the study group's daily computer use the coding pretest. In this study, ın addition to the curriculum was determined that providins basic information technologies and coding education for experimentol group, has a large effect on the perception of ınformatim technologies self efficacy and attituder towards coding.