Resim analizi eğitiminin okul öncesi öğretmenlerinin çocuk resimlerini analiz etme becerileri üzerine etkisi
The effect of picture interpretatin education on preschool teacher's skills about child pictures analyzation
  1. Tez No: 658825
  2. Yazar: SEDEF GÖLTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR AKCANCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Okul öncesi dönem, çocuğun gelişimi açısından en kritik dönemdir. Bu dönemde verilecek eğitimde öğretmenlerin yeterlikleri oldukça önemlidir. Okul öncesi öğretmenlerinin çocuğu tanıma, bireysel farklılıklarını ve sosyo-duygusal gelişimlerini belirleme konusunda etkili eğitimsel araçların kullanımı konusunda yeterliklerinin geliştirilmesi gerekir. Çocuk resim analizi belirtilen eğitimsel ihtiyaçları gidermede etkili araçlardan biridir. Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerine yönelik hazırlanan çocuk resim analizi eğitiminin okul öncesi öğretmenlerinin resim analizi yapabilme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, karma araştırma deseni çerçevesinde tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme metoduna göre belirlenmiş olan Muğla ili Dalaman ilçesinde devlet okullarında görev yapan 10 okul öncesi öğretmenidir. Araştırmada veri toplama araçları olarak öğretmen bilgi formu, açık uçlu anket formu, resim analizi yapabilme becerisi rubriği ve gözlem formu kullanılmıştır. Veri analizinde veri dönüştürme tekniği ile ilişkili örneklemler için t-testi, Wilcoxon sıralı işaretler testi ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, okul öncesi öğretmenlerin resim analizi yapabilme becerilerinde artış belirlenmiştir. Açık uçlu anket formu ışığında okul öncesi öğretmenlerin çocuk tanıma, bireysel farklılıklar ve sosyo-duygusal gelişim belirleme gibi yönlerden resim analizinin kullanımına yönelik olumlu düşünceler belirttikleri görülmüştür. Eğitim süresince yapılan gözlemler sonucunda okul öncesi öğretmenlerin eğitime katılımlarının yüksek olduğu gözlenmiştir. Çocuk resim analizi eğitiminin etkili olarak gerçekleştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Preschool period is the most critical period for a child's development. Teachers' competencies are very important in the education which will be given during this period. Preschool teachers' competence in the use of effective educational tools in recognizing children, determining their individual differences and socio-emotional developments should be developed. Child picture analysis is one of the effective tools to meet the specified educational needs. In this study, it is aimed to examine the effect of child picture analysis training prepared for preschool teachers on preschool teachers' skills to analyze pictures. The research is designed mixed research methods. The participants of the study are 10 preschool teachers working in public schools in Dalaman district of Muğla province, which was determined according to the purposeful sampling method. In the study, teacher information form, semi-structured interview form, picture analysis skill rubric and observation form are used as data collection tools. t-test, Wilcoxon ordered signs test, data transformation and content analysis is used for the related samples in data analysis. As a result of the research, it is determined that ability of preschool teachers for analyzing pictures is increased. In the light of semi-structured interviews, it is observed that preschool teachers expressed positive opinions about the use of picture analysis in terms of recognizing children, determining individual differences and socio-emotional development. As a result of the observations which are made during the education, it is observed that pre-school teachers' participation in education is high. Suggestions have been made for the effective analysis of children's pictures on child picture analysis.