Erken çocukluk dönemindeki öğretmenlerin akran desteği bağlamındaki iletişimleri ile sınıflarında yer alan çocukların akran kavramına ilişkin çizimlerinin incelenmesi
Investigation of early childhood teachers communications within the context of peer support and the drawings of the peer concept of children in their classes
- Tez No: 680327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma 2020-2021 yılı arasın gerçekleştirilmiş olup erken çocukluk dönemindeki öğretmenlerin akran desteği bağlamındaki iletişimleri ile sınıflarında yer alan çocukların akran kavramına ilişkin çizimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 96 çocuk ve 8 öğretmen dahil edilmiştir. Araştırma Covid-19 pandemi sebebi ile çocuklardan online olarak ve onların öğretmenlerine aileleri aracılığıyla yine online olarak ulaşılmıştır. Araştırma karma model olmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, akran eğitimine tutum ölçeği, arkadaş resmi soru formu ve akran eğitimine yönelik uzman görüşü alınan sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada öğretmenler ve çocuklardan elde edilen nicel veriler çeşitli istatistiklerle (t-testi, One Way ANOVA), nitel veriler ise betimsel analiz kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel verilerin betimsel analizi gerçekleştirilerek nicel hale dönüştürülmüştür. Araştırma sonucunda öğretmenlerin akran desteği bağlamındaki iletişimleri ile sınıflarında yer alan çocukların akran kavramına ilişkin çizimlerinin arasında farklılaşma bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between the years of 2020-2021 and was conducted to examine the communication of early childhood teachers in the context of peer support and the drawings of the children in their classrooms regarding the concept of peer. 96 children and 8 teachers were included in the study. Due to the Covid-19 pandemic, children were reached online and their teachers through their families. The research is a mixed model. As a data collection tool, it consists of a personal information form, an attitude scale towards peer education, a peer official questionnaire, and questions from which expert opinions are taken on peer education. The quantitative data obtained from teachers and children in the study were carried out using various statistics (t-test, One Way ANOVA), and qualitative data were carried out using descriptive analysis. Descriptive analysis of the obtained qualitative data was performed and transformed into quantitative form. As a result of the research, no differentiation was found between the communication of teachers in the context of peer support and the drawings of the children in their classrooms regarding the concept of peer.