Ortaokul öğrencilerinin robotik kodlama eğitiminin üst biliş beceri farkındalığı ve öğrenmeye yönelik sorumlulukları üzerine etkisi: Abilix Krypton 7 örneği
Robotic coding education of middle school students cognitive skills awareness and its effect on responsibility for learning: Abilix Krypton 7 example
- Tez No: 658845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AĞAH TUĞRUL KORUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, robotik kodlama eğitiminin üst biliş beceri farkındalığı ve öğrenmeye yönelik sorumlulukları üzerine etkisi incelemektir. Hazırlanan bu eğitim robotik kodlama atölyesinde verilecektir. Bu süreçte hazırlanan eğitim, konu uzmanları tarafından tasarlanmıştır ve uygulanmıştır. Eğitim, 4 hafta sürecek şekilde haftada 4 saat olarak düzenlenmiştir. Robotik Kodlama dersinde öğrencilerin akademik başarısı, robotik kodlama eğitiminin üst biliş beceri farkındalığı ve öğrenmeye yönelik sorumlulukları üzerine etkisi araştırıldığı bu araştırmada araştırma modeli olarak karma (mixed) yöntem olarak kullanılan hem nicel hem de nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemi ile“Ön test – Son test Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen Modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Konya'da çeşitli ortaokullar öğrenim görmekte olan Konya Büyükşehir Belediyesine bağlı Keykavus Bilgehane kurumunda Robotik Kodlama dersi alan 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Robotik Kodlama eğitimi birebir iletişim gerektirdiği için ve Robotik Kodlama dersi süresinin uzun olması ve kısıtlı sayıda Robotik Kodlama malzemesi olması göz önünde bulundurularak hedef kitle belirlenmiştir. Bu bağlamda ulaşılması hedeflenen öğrenci sayısı 20 kontrol 20 deney grubu olmak üzere 40'tır. Bunlardan 21'u erkek, 19'sı kız katılımcılardır. Araştırmada derse yönelik akademik başarı testi geliştirilmiş, üst bilişsel farkındalık ölçeği (Karakelle ve Saraç, 2007) ve öğrenmeye yönelik sorumluluk durumlarını (Yakar ve Saracaloğlu, 2017) belirlemek amaçlı 2 farklı ölçekten yararlanılmıştır. Toplamda 4 hafta süren eğitimlerin sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20 programında analiz edilmiştir. Yapılan tüm bu uygulamalar sonucunda öğrencilerin üst bilişsel farkındalık ve öğrenmeye yönelik sorumluluklarının eğitimden önceki ve eğitimden sonraki değerlerinin arasında pozitif yönde bir artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of robotic coding education on cognitive skills awareness and learning responsibilities. This training will be given in the robotic coding workshop. The training prepared in this process was designed and implemented by subject experts. The training is organized as 4 hours a week, to last 4 weeks. Both quantitative and qualitative research methods, which are used as a mixed method, were used as a research model in this study, in which the effect of robotic coding education on metacognitive skill awareness and learning responsibilities was investigated in the Robotic Coding course. In this study, quantitative research method and“Pretest - Posttest Control Group Semi-Experimental Pattern Model”was used as the research model. The universe of the research consists of 7th grade students who take Robotics Coding course in Keykavus Bilgehane institution affiliated to Konya Metropolitan Municipality, who are studying in various secondary schools in Konya in the 2019-2020 academic year. Within the scope of the research, the target audience was determined considering the Robotic Coding training requires one-to-one communication and the long duration of the Robotic Coding course and the limited number of Robotic Coding materials. In this context, the number of students to be reached is 40, including 20 control and 20 experimental groups. 21 of them are male and 19 are female participants. In the study, an academic achievement test was developed for the lesson, and 2 different scales were used to determine the metacognitive awareness scale (Karakelle & Saraç, 2007) and responsibility for learning (Yakar & Saracaloğlu, 2017).The data obtained as a result of the 4-week training sessions in total were analyzed in IBM SPSS Statistics 20 program. As a result of all these practices, a positive increase was observed between the values of students' metacognitive awareness and learning responsibilities before and after education.