Genetiği değiştirilmiş organizmaların İslam hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of genetically modified organisms in terms of Islamic law
- Tez No: 658844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Genetiği değiştirilmiş organizmaların İslam hukuku açısından incelenmesi helâl gıda açısından önemlidir. Konunun anlaşılması için birçok boyutunun ortaya konulması zaruridir. Konunun İslam hukuku perspektifinden değerlendirilmesiyle bu konuda duyarlılık oluşturulması elzemdir. Genetiği değiştirilmiş organizmaların geçmişi ve bugünü değerlendirilirken, konu ile ilgili geleceğe dair tahminlerin de ortaya konulması önemlidir. Bu çalışmada genetiği değiştirilmiş organizmaların, kavramsal çerçevesini ortaya koymaya çalıştık. Genetiği değiştirilmiş organizmaların önemi, tarımdaki yeri, elde edilişi ve analizi gibi teknik konulara yer verdik. Aynı zamanda genetiği değiştirilmiş organizmaların faydalarına ve zararlarına değindik. Konuya hukuki açıdan bakarken, konuyu öncelikle günümüz hukuku açısından da ele aldık. Sonrasında, sözü İslam hukukuna getirerek, konuyu helâl ve haram kriterleriyle ve helâl gıda boyutuyla yorumlamaya gayret ettik. Konu ile ilgili İslam hukuku açısından kurumsal ve bireysel görüşlere yer verildikten sonra kendi görüşümüz de ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studying genetically modified organisms in terms of Islamic law is important for halal food. It is essential to reveal many dimensions to understand the subject. It is essential to raise awareness on this issue by evaluating the issue from the perspective of Islamic law. While evaluating the past and present of the genetically modified organisms, it is important to present predictions about the future. In this study, we tried to reveal the conceptual framework of genetically modified organisms.We have included technical issues such as the importance of genetically modified organisms, their place in agriculture, their acquisition and analysis. We also touched on the benefits and harms of genetically modified organisms. While looking at the issue from a legal perspective, we first discussed the subject in terms of today's law. Later, we tried to interpret the subject in terms of halal and haram criteria and halal food in terms of Islamic law. After mentioning institutional and individual views in terms of Islamic law, we tried to put forward our own view.