Hemşirelerin palyatif bakımla ilgili bilgi düzeyleri ve ölüme karşı tutumları
Knowledge levels of nurses about palyative care and attitudestowards death
- Tez No: 658870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma; hemşirelerin palyatif bakımla ilgili bilgi düzeyleri ve ölüme karşı tutumlarını belirlemek amacıyla yapılması planlanan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma evreni yaklaşık 428 kişidir. Araştırma örneklemine, Aksaray il merkezinde bulunan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 428 hemşirenin en az %90'ı alınacaktır. Araştırmaya Niğde Üniversitesi Etik Kurulu ve Aksaray İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yazılı izin alındıktan sonra başlanacaktır. Araştırmada veriler araştırmacılar tarafından literatür taranarak hazırlanan Sosyodemografik Form, Palyatif Bakım Bilgi Testi, Ölüm Tutum Profili Ölçeği ve Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu ile toplanacaktır. Kurum izinleri alındıktan sonra, araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerle veriler toplanacaktır. Veriler toplandıktan sonra SPSS programı ile uygun istatistik analizler kullanılarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This research; This is a descriptive study planned to determine the level of knowledge of nurses about palliative care and attitudes towards death. The research population is approximately 428 people. At least 90% of 428 nurses working at Aksaray Training and Research Hospital in the city center of Aksaray will be included in the research sample. The study will start after the written permission of Niğde University Ethics Committee and Aksaray Training and Research Hospital affiliated to the General Secretariat of the Public Hospitals Association of Aksaray. In this study, data will be collected by Sociodemographic Form, Palliative Care Knowledge Test, Death Attitude Profile Scale and Informed Volunteer Consent Form prepared by the researchers by scanning the literature. After obtaining permission from the institution, data will be collected with nurses who agree to participate in the study. After the data is collected, it will be evaluated by SPSS program using appropriate statistical analyzes.