Monosodyum glutamatin yetişkin wistar sıçan overleri üzerindeki etkisi ve melatoni̇nin olası koruyucu rolü: Hi̇stoloji̇k ve biyokimyasal inceleme
The effect of monosodium glutamat on adult wistar rat overs and the possible protective role of melatone: histological and biochemical study
  1. Tez No: 658884
  2. Yazar: HİLAL NİŞVA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÇETİNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, monosodyum glutamat (MSG) 'nin yetişkin Wistar sıçanlarda over üzerine etkilerini histolojik ve biyokimyasal açıdan incelemek ve olası hasarın mekanizmalarını ortaya koymak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan melatoninin dişi üreme sistemi üzerine koruyucu etkisi araştırılması amaçlanmıştır. 32 adet erişkin dişi Wistar albino sıçan 4 gruba ayrılıp, 1 ay süreyle MSG grubuna (n=8) içme suyunda 2 gr/kg/gün MSG, Melatonin grubuna (n=8) içme suyunda 4 mg/kg/gün Melatonin, MSG+Melatonin grubuna (n=8) ise içme suyuna eşzamanlı 2 gr/kg/gün MSG ve 4 mg/kg/gün Melatonin olacak şekilde günlük uygulanmıştır. Kontrol grubuna (n=8) 1 ay boyunca normal içme suyu verilmiştir. Deney sonunda MSG grubu sıçanlarında östrus siklusunda bozulma, overde primer, sekonder folikül sayısında azalma ve atretik, kistik folikül sayısında artma, over doku MDA düzeyinde artma ve GSH düzeyinde azalma izlenmiştir. Ayrıca östrojen sentezinden sorumlu StAR ve Aromataz immünreaktivitesinde azalma, yıkımda görevli SULT1E1 immünreaktivitesinde artma ile birlikte serum E2 düzeyinde düşüklük, buna bağlı FSH ve LH düzeyinde artış bulunmuştur. MSG+Melatonin grubunda ise tüm bu histolojik ve biyokimyasal bulguların normale yaklaştığı gözlenmiştir. Tez çalışmamızda MSG uygulamasının dişi üreme sisteminde görevli hormonal aksı bozarak ve oksidan hasarı arttırarak overde büyüyen folikül sayısını azalttığı ve östrus siklusunda bozulmalara yol açtığı sonucuna varılmıştır. Melatonin takviyesi ile over fonksiyonlarını düzenleyen hormonal dengeyi yeniden kurduğu, antioksidan yanıtı arttırarak oksidatif stres kaynaklı over hasarını önlediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of monosodium glutamate (MSG) on the ovary in adult Wistar rats histologically and biochemically and to reveal the mechanisms of possible damage. It was also aimed to examine the protective effect of melatonin, a powerful antioxidant on the female reproductive system. 32 Adult female Wistar Albino rats were divided into 4 groups. During one month MSG group were given (n=8) 2 g/kg/day MSG in drinking water, MSG+Melatonin group (n=8) were given 2 g/kg/day MSG and 4 mg/ kg/day Melatonin simultaneously with drinking water. Melatonin group (n=8) were given with 4 mg/kg/day Melatonin in drinking water daily. Normal drinking water was given to the control group (n = 8) for 1 month. At the end of the experiment, distortion in the oestrus cycle, a decrease in the number of primary and secondary follicles in the ovary and an increase in the number of atretic and cystic follicles, an increase in the level of ovarian tissue MDA and a decrease in the GSH level were observed in MSG group rats. In addition, there was a decrease in StAR and Aromatase immunoreactivity responsible for estrogen synthesis, an increase in SULT1E1 immunoreactivity involved in destruction, and a decrease in serum E2 and an increase in FSH and LH levels. It was showed that all these histological and biochemical findings approached normal in the group that was given Melatonin with MSG. In our thesis study, it was concluded that MSG application decreased the number of follicles growing in the ovary and caused distortion in the oestrus cycle by disrupting the hormonal axis in the female reproductive system and increasing oxidant damage. Melatonin supplementation is thought to restore the hormonal balance that regulates ovarian functions and prevent oxidative stress-induced ovarian damage by increasing antioxidant response.