Esnek akış tipi çizelgeleme probleminin çok hedefli parçacık sürü optimizasyonu algoritması ile optimizasyonu
Optimization of flexible flow shop scheduling problem by multi-objective particle swarm optimization algorithm
- Tez No: 658910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URAL GÖKAY ÇİÇEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, NP-Hard çizelgeme problemleri arasında yer alan esnek akış tipi çizelgeleme problemlerinin optimizasyonunda görece yeni bir meta-sezgisel yöntem olan parçacık sürü optimizasyonu algoritması kullanılmıştır. Esnek akış tipi çizelgeme problemleri iş sayısı ve operasyon sayısı arttıkça çözmesi karmaşıklaşan bir problemdir. Tez çalışması kapsamında da aşama atlama, makine uygunluğu, operasyonlar arası ortak kaynak kullanımı, iş öncelik kısıtları birlikte ele alınmıştır. Söz konusu birçok kısıt ele alınırken hem siparişlerin zamanında teslimi hem de toplam akış zamanının en küçüklenmesi ortak bir amaç oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, particle swarm optimization algorithm, which is a relatively new meta-heuristic method for the optimization of flexible flow shop scheduling problems, which is one of the NP-Hard scheduling problems, is used. Flexible flow shop scheduling problems are complicated to solve as the number of jobs and operations increase. Within the scope of the thesis work; step skipping, machine suitability, common resource use between operations and job priority constraints were handled together. When handling many of these constraints, both on-time delivery of orders and the minimization of total flow time have been a common aim.