Diyabetik retinopati tanılı hastalarda selenyum düzeyi
Selenium level in patients diagnosed with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 658922
  2. Yazar: HACER PINAR ÖZTÜRK KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÜRİYE SILA KARAGÖZ ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati etiyolojisi çok araştırılan konulardandır. Bu mikrovasküler komplikasyonun asıl belirleyici risk faktörü hiperglisemidir. Bunun yanında oksidatif stresin mikrovasküler komplikasyonlarla ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle antioksidan takviyeler tedavi amacıyla denenmektedir. Bu çalışmanın amacı diyabetik retinopati varlığı ile kan selenyum düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza alınan hastalar, T.C. Sağlık Bakanlığı Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniğinde takip ve tedavisi yapılan hastalar arasından seçildi. Çalışmaya 18 yaş üstü Tip 2 Diabetes Mellitus (Tip 2 DM) tanılı hastalar dahil edildi. Çalışmamızın deney grubuna Tip 2 DM'si ve diyabetik retinopatisi olan 47 hasta, kontrol grubuna ise Tip 2 DM 'si olan ancak retinopatisi olmayan 68 hasta, toplamda 115 hasta dahil edildi. Hastalardan alınan kanlar selenyum düzeylerini belirlemek için kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 62 (%53,9) kadın, 53 (%46,1) erkek olmak üzere 115 hasta alındı. Retinopatisi olan grupta 26 kadın, 21 erkek vardı. Retinopati olmayan grupta ise 36 kadın, 32 hasta bulunuyordu Çalışmamızda diyabetik retinopatisi olan grupta selenyum düzeylerinin ortalamaları 70,11±17,28 μg/l, retinopatisi olmayan grupta ise selenyum düzeylerinin ortalaması 80,20±19,10 μg/l olarak saptandı. Diyabetik retinopatisi olan grubun selenyum düzeyleri daha düşük saptandı. İki grubun ortalamaları karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,005). Sonuç: Çalışmamızda diyabetik retinopatisi olan ve retinopatisi olmayan Tip 2 DM hastaları ile kontrol grubu arasında kan selenyum düzeyi açısından anlamlı fark bulunmuştur. Bulgular selenyum tedavisinin diyabetik retinopati tedavisinde rutin kullanılması açısından yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The etiology of diabetic retinopathy is well studied so far. Hyperglycemia is the major determinant of this microvascular complication. Besides, oxidative stress is known to be related to microvascular complications. Thats why antioxidant supplements are tested therapeutically. The aim of this study is to investigate the relationship between diabetic retinopathy and plasma selenium level. Materials and Methods: The patients were selected among patients who applied Samsun Research and Training Hospital Internal Medicine outpatient clinics. Patients who are older than 18 years old with a diagnosis of Type 2 DM were included in the study. The study group included 37 patients with Type 2 DM and diabetic retinopathy, and the control group included 68 patients with type 2 DM without retinopathy, totally 115 patients were included. Blood samples were collected from the patients to determine selenium levels. Findings: A total of 115 patients, 62 (%53,9) female and 53 (%46,1) male, were included in the study. There were 26 women and 21 men in the study group. In the other group, 36 were women and 32 were men. In our study, the mean level of selenium levels in the group with diabetic retinopathy were 70,11±17,28 μg/l, and the average selenium levels in the group without retinopathy were 80,20±19,10 μg/l The selenium levels of the patients with diabetic retinopathy were lower than that of the others. When the means of the two groups were compared, there was a statistically significant difference between the groups (p = 0.005) Result: In our study, a significant difference was found between the patients with diabetic retinopathy and the control group in terms of blood selenium level. These findings may be important for planning treatment in diabetic retinopathy.