Antalya, Diyarbakır ve Samsun illerinde Q Humması
Q Fever in Antalya, Diyarbakır and Samsun provinces
- Tez No: 658942
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖZALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Refik Saydam Hıfsısıhha Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin farklı bölgelerindeki seçilmiş üç ilde Q humması varlığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Sağlıklı kişilere ait 339 serum örneği (Antalya: 114, Diyarbakır: 116, Samsun: 109) Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkez Başkanlığı, Ulusal Serum Bankası'nda korunmakta olan serum örneklerinden rastgele örneklem yolu ile seçilmiş ve Coxiella burnetii faz II antijenine karşı oluşmuş antikorlar indirek immün floresan antikor (İFA) kiti (Vircell, SL Granada, Spain) kullanılarak incelenmiştir. Prosedüre uygun olarak IgG antikor değeri 1/64 olanlar ise pozitif olarak kabul edilmiştir. Antalya'da 15 (%13.2), Diyarbakır'da 7 (%6) ve Samsun'da 2 (%1.8) olmak üzere toplam 24 (%7.1) serumda C.burnetii IgG seropozitifliği saptanmıştır. Lojistik regresyon analiz sonuçlarına göre IgG antikor pozitifliğinin Antalya ilinde anlamlı şekilde daha yüksek olduğu (OR=8.21, %95 G.A= 1.82-36.96), tüm grupta yaş, cinsiyet ve yerleşim yeri değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Bu çalışma sonuçları Q hummasının Türkiye'de bulunduğunu ve bu hastalığa karşı kontrol önlemlerinin alınması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to demonstrate the presence of Q fever infection in three selected provinces, located in South Anatolia, Southeast Anatolia and Black Sea regions of Turkey. Specimens of 339 healthy subjects (114 from Antalya, 116 from Diyarbakir, and 109 from Samsun) were randomly selected from serum samples that are stored in National Serum Bank, Refik Saydam National Hygiene Center, and tested for the presence of IgG antibodies against Coxiella burnetii phase II antigen by using indirect immunofluorescent antibody (IFA) test with a commercial kit (Vircell, SL Granada, Spain). IgG antibodies were accepted positive in case of >1:64 titers, and negative in case of