Çanakkale bölgesi elma (Malus domestica L.) çeşitlerinde budama artık katsayısının ve yenilenebilir enerji potansiyelinin belirlenmesi
Determination of pruning residual coefficient and renewable energy potential in çanakkale region apple (Malus domestica L.) varieties
  1. Tez No: 658943
  2. Yazar: BURAK GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de elma budama artık katsayısının ve bu budama artık katsayısına bağlı olarak yenilenebilir enerji potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çanakkale ilinde 3 farklı elma çeşidi ve her çeşit için 2 farklı yaş grubunda, toplam 30 elma ağacında budama çalışmaları yapılmıştır. Starking, Golden Delicious ve Granny Smith elma çeşitlerinden elde edilen veriler ile budama artık miktarı ve budama katsayısı belirlenmiştir. Yürütülen budama faaliyetleri sonucunda elde edilen budama artık miktarının ağaç başına ortalama 0-10 yaş arası çeşitlerde 1,57 kg, 10-20 yaş arası çeşitlerde ise 3,42 kg olduğu belirlenmiştir. Budama artığı sırasıyla Granny Smith çeşidi için 3,27 kg, Golden Delicious çeşidi için 2,32 kg ve Starking Delicious çeşidi için 1,89 kg elde edilmiştir. Türkiye'de elma budama artık kaysayısı ve yenilenebilir enerji potansiyelinin belirlenmesi için yürütülen bu çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda budama artık katsayısının 2,5 kg ağaç-1, kullanılabilir budama artık miktarının 99 231 ton yıl-1, Türkiye enerji potansiyelinin 1,7 PJ yıl-1, Çanakkale enerji potansiyelinin ise 0,032 PJ yıl-1 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, Depending on the apple prunings prunings coefficients are coefficients in Turkey and to determine the potential for renewable energy. Pruning studies were carried out on 3 different apple varieties and 30 apple trees in 2 different age groups for each variety in Çanakkale. Pruning residual amount and pruning coefficient were determined with the data obtained from Starking, Golden Delicious and Granny Smith apple varieties. It has been determined that the pruning residue amount obtained as a result of the pruning activities carried out is 1,57 kg for varieties between 0-10 years and 3,42 kg for varieties between 10-20 years old per tree. Pruning residue was 3,27 kg for Granny Smith variety, 2,32 kg for Golden Delicious variety and 1,89 kg for Starking Delicious variety, respectively. Turkey apple prunings kaysayı and renewable energy potential of the pruning residual coefficients in accordance with data obtained from this study done to determine 2,5 kg tree-1 can be used prunings amount of 99 231 tons year-1 of Turkey energy potential of 1,7 PJ year-1, Çanakkale energy potential was determined to be 0,032 PJ year-1.