Büyükşehir belediyesi ile büyükşehir ilçe belediyesi arasındaki ilişkilerde yaşanan sorunlar ve ilişkilerin yeniden yapılandırılması
- Tez No: 63287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET 1982 Anayasasının kabulüne kadar ülke genelinde belediye yönetimi yerleşim yerinin niteliği,nüfusu, gelişmişlik durumu, coğrafi konumu ne olursa olsun 1930 tarih ve 1580 sayılı Belediye Kanunu hükümleri çerçevesinde düzenlenmiştir. Ülkemizde 1960'lı yıllarda başlayan hızlı kentleşme ve bu sürecin doğal sonuçlan olan kentsel beledi hizmet beklentilerinde büyük artışlar görülmeye başlandı. Özellikle büyük yerleşim merkezlerinin bulunduğu bölgelerde 1930 tarihli 1580 sayılı belediye Kanunu bu sorunların çözümlenmesinde yetersiz kalması üzerine Ülkemizde ilk defa 1982 Anayasası ile büyük yerleşim yerleri için özel yönetim şekilleri uygulanabileceği hüküm altına alındı. 1984 yılında ilk kez Ankara İstanbul ve İzmir'de büyükşehir belediye yönetimine geçildi. Bunu 1986 tarihinde Adana, 1987'de Bursa, Gaziantep, Konya ve Kayseri takip etti. Daha sonra, 1993 tarihinde Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İzmit, Mersin ve Samsun illerinde büyükşehir belediyesi yönetimine geçildi. Sayıları halen 15 olan büyükşehir belediyelerinin 8 'inde 55 ilçe belediyesi kalan 7 büyükşehir belediyesinde ise 21 alt kademe belediyesi mevcuttur. 1982 Anayasası ile getirilen bu özel yönetim şekli ile büyük şehirlerin beledi nitelikte belirli ihtiyaçları karşılamakta yeterli olduğu düşünülebilir. Ancak, büyükşehir ölçeğinde büyükşehir belediyesi ile büyükşehir ilçe ve alt kademe belediyelerinin hizmetlerin planlı, programlı, etkin yürütülmesi, yerel katılım ve demokrasinin gerçekleştirilmesi yönüyle büyükşehir belediyeleri yönetimini düzenleyen 3030 sayılı kanun yeterli değildir.Bu bağlamda büyükşehir belediye yönetimini kapsayan araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Osmanlı Devletinin son dönemlerinden günümüze kadar belediyecilik alanında yaşadığımız tarihsel sürecin belediyelerin mevcut yapısı, görev ve yetkileri, gelirleri ile imar açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. İkinci bölümde, 1982 Anayasası ile oluşturulan ve 3030 sayılı kanun çerçevesinde görev ve yetkileri belirlenen büyükşehir belediyeleri ile büyükşehir ilçe belediyelerinin kuruluş, görev ve yetkileri, organları, maliyesi anlatılacaktır. Büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyelerinin genel bir değerlendirilmesi yapılacaktır. Üçüncü bölümde ise büyükşehir belediyesi yönetim modeli içerisinde büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyesi ilişkilerinde sorun olan noktalar belirtildikten sonra büyükşehir belediye yönetimine ilişkin yeni bir kanun önerisinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
ıu SUMMARY Before 1982 Constitution, municipal administration had been regulated according to principles laid down in 1930 dated Municipal law with number 1580, whatever the structure of location, population development level and geographic position was. In Turkey, there had begun a great increase in expectations regarding municipal services as a natural consequence of rapid urbanisation process in 1960's. Especially in big centres this municipal law became insufficient to solve these problems. Therefore, for the first time, with 1982 Constitution, an article ruled, out that special administration types could be applied in required regions. In 1984, for the first time, Metropolitan Municipal Administration was initiated in Ankara, Istanbul and İzmir. That was followed by Adana in 1986, Bursa 1987, Gaziantep, Konya and Kayseri in 1987. Then, in 1993, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İzmit Mersin and Samsun Municipal Administrative transformation to Metropolitan Administration was accomplished. Still, the number of Metropolitan Municipalities reached 15. Eight of them have 55 sub-province municipalities while remaning seven have 2 1 lower level municipalities. It may be thought that this special administration type brought by 1982 Constition is and will be enough to meet municipal servise needs. But, 3030 numbered law about Metropolitan Municipalities(based upon 1982 Costitution) is not fully capable of bringing functional execution of some mechanisms like local participation and democracy, effective planning andIV programming of servise coordination between metropolitan municipalities and sub-municipalities within. In this context, my study is composed of there sections: In first section, historical process coming from last times of Ottoman State to our times, in municipal sphere is evaluated. Also, current structure, duty and authority, revenues, construstion regulations of municipalities are examined. In second section, an evaluation on establihment, task and authority, organs and finance of Metropolitan Municipalities and their sub-municipalities within the boundary of 3030 numbered law about Metropolitan Municipalities which validated basing upon fraime work of 1982 Constition is made. In third section, after pointing out the problems arising from the administration model of Metropolitan Municipalities, Metropolitan Municipality sub-level relation; a new law regarding Metropolitan Municipal Administration is offered.