Yerel gazetecilerin mesleki ve etik değerleri
Professional and ethical values of local journalists
  1. Tez No: 965829
  2. Yazar: NAZLI CANSU ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İRVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı yerel gazetecilerin mesleki ve etik değerlerinin araştırılmasıdır. Türkiye'de yerel medyada çalışan gazetecilerin mesleki ve etik değerlerini ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmada nicel yöntemlerden biri olan anket yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada Türkiye'nin 7 farklı bölgesinden seçilen Ankara, Diyarbakır, Kocaeli/Sakarya, İzmir, Antalya, Trabzon/Ordu/Samsun ve Erzurum illerinde görev yapan gazeteciler evreni oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında seçilen bu şehirlerdeki tüm yerel gazetecilere ulaşılmaya çalışılmış ve 125 yerel gazetecinin ankete katılımı sağlanmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formunda demografik özelliklere yönelik sorular, gazetecilik işlevlerine yönelik sorular, tartışmalı habercilik yöntemlerine ilişkin sorular ve etik değerlere yönelik sorular bulunmaktadır. Araştırmada verilerin analiz edilmesinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde, ortalama değerlerin tamamının da 3'ün üzerinde olduğu görülmektedir. Bunun anlamı, yerel gazetecilerin yerel medyada etik ilkelere ve değerlere uygun habercilik yapıldığını düşündükleri şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the professional and ethical values of local journalists. In this research, which aims to reveal the professional and ethical values of journalists working in local media in Turkey, the survey method, one of the quantitative methods, was preferred. In the research, journalists working in the provinces of Ankara, Diyarbakır, Kocaeli/Sakarya, İzmir, Antalya, Trabzon/Ordu/Samsun and Erzurum, selected from 7 different regions of Turkey, constitute the universe. Within the scope of the research, an attempt was made to reach all local journalists in these selected cities and 125 local journalists participated in the survey. A survey form was used to collect data in the study. The survey form includes questions about demographic characteristics, questions about journalistic functions, questions about controversial journalism methods and questions about ethical values. SPSS 21 package program was used to analyze the data in the study. When the findings are examined, it is seen that all of the average values are above 3. This means that local journalists think that reporting in local media complies with ethical principles and values.