Akut viral hepatitlerin tanısında serum prealbumininin karaciğer fonksiyon testi olarak değeri
The value of serum prealbumin as liver function test in the diagnosis of acute viral hepatitis
  1. Tez No: 658960
  2. Yazar: MUSTAFA ASIM YÖRÜK
  3. Danışmanlar: UZMAN NEJAT ŞİMŞEKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışmamızın amacı serum prealbumininin karaciğer fonksiyon testi olarak değerini belirlemektir. Bu amaçla Ocak 1989 — Kasım 1989 tarihleri arasında SSK Göztepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran veya Çocuk Kliniği İntaniye Servisinde yatan 49 akut viral hepatit, 1 akut fulminan hepatitli 50 hasta üzerinde çalışma yapıldı. Vakaların hepsinden hastalığın başlangıç döneminde prealbumin, albumin, protrombin zamanı ve aktivitesi, SGOT, SGPT, alkalen fosfataz, bilirubinler, HbSAg çalışıldı. Kontrolda ise ölen bir hasta hariç olmak üzere diğer hastaların hepsinden prealbumin, SGOT, SGPT, alkalen fosfataz çalışmaları yapıldı. Serum prealbumini ticari olarak hazırlanmış ve prealbumine karşı kobaylardan elde edilmiş monospesifik antiserum ihtiva eden plâklar kullanılarak“radial immundifuzyon”yöntemi ile diğer testler ise bilinen standart yöntemlerle yapıldı. Başlangıç ve kontrol döneminde alınan prealbumin, SGOT, SGPT, alkalen fosfataz değerleri karşılaştırılarak, başlangıç döneminde bakılan protrombin zamanı, albumin ve total bilirubin değerleri ise incelenerek aşağıdaki sonuçlar elde edildi: 1.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the value of serum prealbumin as a liver function test. For this purpose, a study was conducted on 50 patients with 49 acute viral hepatitis and 1 acute fulminant hepatitis who were admitted to the SSK Göztepe Hospital Pediatric Outpatient Clinic or hospitalized in the Pediatric Clinic Infectious Service between January 1989 and November 1989. In all cases, prealbumin, albumin, prothrombin time and activity, SGOT, SGPT, alkaline phosphatase, bilirubins, HbSAg were studied during the onset of the disease. In the control, prealbumin, SGOT, SGPT, alkaline phosphatase studies were performed from all patients except one who died. Serum prealbumin was prepared commercially and the other tests were performed with the“radial immummixifusion”method using plates containing monospecific antiserum obtained from guinea pigs against prealbumin. The following results were obtained by comparing the prealbumin, SGOT, SGPT, alkaline phosphatase values ​​taken during the initial and control periods, and the prothrombin time, albumin and total bilirubin values ​​measured during the initial period: 1.