Pansiyonda kalan ortaöğretim öğrencilerinin sosyal uyum sürecinde sportif etkinliklerin rolü (Fenomenolojik bir çözümleme)
The effects of sports activities on the social harmony process of students staying at HİGH school dormitory (Phenomenological study)
  1. Tez No: 659005
  2. Yazar: ÇAĞIN YULUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN GÜMÜŞDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, katılımcıların kendi yaşantı ve deneyimlerine dayalı olarak, ortaöğretimde pansiyonda kalan öğrencilerin sosyal uyum sürecinde sportif etkinliklerin rolü incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik desende oluşturulmuş bu çalışma, Yozgat ilinde pansiyonda kalan ortaöğretim öğrencileri üzerinde sporun sosyal uyumda etkisini anlamak açısından önemli görülebilir. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla açık uçlu sorulardan oluşan yarı-yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi kullanılmış olup, içerik analizinde, verilerin kodlanması, temaların bulunması, kodların ve temaların düzenlenmesi, bulguların tanımlanması ve bulguların yorumlanması olarak isimlendirilen dört farklı süreç izlenmiştir. Araştırma sonuçları sosyal uyum sürecinde sporun rolü fenomeninin bireysel farklılıklar, olumsuz durum, psikolojik faktörler, fizisel faktörler, sosyal faktörler olarak adlandırılan beş kategoriden oluşan bir yapıyı göstermektedir. Araştırmanın sonunda, pansiyonda kalan öğrencilerin katıldıkları sportif etkinlikler sayesinde sosyal ve bireysel özelliklerin geliştiği, sosyalleşmelerinin gerçekleştiği, literatürde yer alan bilgiler ve bu araştırma bulguları dikkate alındığında, pansiyonda kalan ortaöğretim öğrencilerinin sosyal uyum sürecinde sportif etkinliklerin olumlu bir rolü olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, dependig on the participants' own life and experiencos, in the process of social cohesion the role of sporty facilitres on the students staying at students' dormitories was investigated. This study formed with the method of qualitative searching and phenomenological pattern may seem significant to understand the effect of sports in social cohesion on the students staying at students' dormitories in Yozgat. The method of purposeful criteria sampling was used to determine working group in this research. In this research a semi-structured meeting form consisting of open ended questions was used to collect data. In the research content analysis was used to analyze the data, in analysis of content, four different processes named as encoding datas, determining themes, arranging data and themes were followed. The results of the research show the structure consisting of five categories to be named as individual differences, negative situations, psyhocological factors, physical factors and social factors as the phenomenon of the research, it was approved that the students staying at students' dormitories improved as social an individual qualities, socialized by the help of sporty facilities, taking the findings in this research in to account, it was showed that there is a positive role of sporty facilities on the student staying at students' dormitories in secondary education.