Pansiyonda kalan ortaöğretim öğrencilerinin gündelik deneyimleri
Everyday experiences of secondary school students staying in boarding houses
- Tez No: 882033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı pansiyonda kalan ortaöğretim öğrencilerinin gündelik deneyimlerini irdelemektir. Çalışmanın tasarımlanmasında nitel araştırma desenlerinden görüngübilim araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında farklı okul türlerinde pansiyonda kalarak öğrenimini sürdüren 10 ortaöğretim öğrencisinden oluşmuştur. Çalışmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler içerik analizi yöntemiyle irdelenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde MAXQDA 2020 programı kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda 4 alt tema oluşturulmuştur. Söz konusu alt temalar,“Uyum”,“Gündelik rutinler”,“Deneyimler”ve“Sorunlar”olarak belirlenmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgular çalışmanın kavramsal çerçevesi bağlamında irdelenmiş ve alan yazına ilişkin çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda pansiyonda yatılı kalan öğrencilerin pansiyona geldikleri ilk dönemlerde uyum sorunu yaşadıkları, ilerleyen süreçte ise arkadaşları ve öğretmenleriyle kaynaşarak pansiyona alıştıkları tespit edilmiştir. Bireylerin pansiyona uyum sağlamalarında arkadaş ortamı ile aile desteğinin diğer unsurlara göre daha etkili olduğu görülmüştür. Araştırma sürecinde katılımcılar, pansiyon yaşamında unutamadıkları deneyimler kazandıklarını, bu süreçte mevcut koşullarla bireylerden kaynaklı birçok sorunla mücadele ettiklerini, pansiyonda kalmanın kendilerine pek çok olumlu katkılar sağladığını ve pansiyonda kalmaktan memnun olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the daily experiences of secondary school students staying in boarding houses. A phenomenological research design, one of the qualitative research designs, was used in the design of the study. The study group of the research consisted of 10 secondary school students who stayed in boarding houses in different school types in the 2022-2023 academic year. The participants of the study were determined by purposeful sampling method. Interview technique was used to collect data in the study. In this context, data were collected using a semi-structured interview form. The data were analyzed by content analysis method. MAXQDA 2020 program was used to analyze the data. In line with the data obtained from the participants, 4 sub-themes were formed. These sub-themes were identified as“Adaptation”,“Daily routines”,“Experiences”and“Problems”. The findings of the study were analyzed in the context of the conceptual framework of the study and various suggestions were developed for the literature. As a result of the research, it was determined that the students who stayed in the boarding house had adaptation problems in the first periods of their stay in the boarding house, but in the following process, they got used to the boarding house by integrating with their friends and teachers. It was seen that the environment of friends and family support were more effective than other factors in individuals' adaptation to the boarding house. During the research process, the participants stated that they gained unforgettable experiences in the boarding house life, that they struggled with many problems arising from the existing conditions and individuals in this process, that staying in the boarding house provided them with many positive contributions and that they were satisfied with staying in the boarding house.