Pansiyon öğrencilerinin öğrenmeye yönelik sorumluluk alma becerisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi: Çankırı ili örneği
The ability of boarding students to take responsibility for learning: The case of Çankırı
  1. Tez No: 758217
  2. Yazar: GAMZE DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada okul pansiyonunda kalan ortaöğretim öğrencilerinin öğrenme sorumluluklarını alma açısından ailelerinin yanında kalan öğrencilerle aralarında bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Ölçme aracı olarak Yakar ve Saraçoğlu (2017) tarafından geliştirilen“Öğrenme Sorumluluğu Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek 5'li likert tipi puanlama yapılmıştır. Araştırmaya 80 erkek ve 243 kız olmak üzere 323 öğrenci katılmıştır. Alan yazın incelendiğinde yapılan çalışmalar pansiyonda kalan öğrencilerin aileleri ile kalan öğrencilere göre sosyal, duygusal ve akademik yönden farklılaştığını göstermektedir. Bu çalışmada öğrencilerin sorumluluk alma becerisi bağlamında akademik yönü ele alınmıştır. Bu çalışmanın bulgularına göre ailesi yanında kalan öğrencilerin pansiyon vb. yerlerde kalan öğrencilere göre sorumluluk alma düzeyleri yüksektir. Cinsiyet ve okul türü, sorumluluk alma becerisinde etkileyici faktörlerdir. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre, Anadolu lisesi öğrencilerinin diğer lise öğrencilerine göre sorumluluk alma becerilerinin yüksek olduğu, Fen lisesi öğrencilerinin sorumluluk alma becerilerinin diğer lise türlerine göre düşük olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether there is a difference between the students staying with their families and students staying in the school hostel in terms of taking learning responsibilities. The“Learning Responsibility Scale”developed by Yakar and Saraçoğlu (2017) was used as a measurement tool. The scale was scored with a 5-point Likert type. 323 students (80 boys + 243 girls) participated in the research. When the literature is examined, the studies show that the students staying in the hostel differ socially, emotionally, and academically compared to the students staying with their families. In this study, the academic aspect is discussed. Since the age group to be studied is in the adolescence period, the characteristics of this period are also presented in the theoretical framework. Then, the concepts of hostel, learning, motivation, and responsibility are emphasized. According to the findings of this study, the level of taking learning responsibility of the students who stay with their families is higher than students who stay at school hostels, etc. Gender and school type are influencing factors in the ability to take responsibility. Female students are more likely to take responsibility than male students, and Anatolian high school students are more likely to take responsibility than other high school students.