Gaucher hastalığının tanısı ve şiddetinin göstergesi olarak pteridin metabolitlerinin araştırılması
The research of pteridin metabolites as diagnosis of gaucher's disease and indicator of intensity
- Tez No: 659010
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER YILDIRIM SÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu projenin amacı Gaucher hastalığının tanısında ve tedavisinin izlenmesinde pteridin metabolitleri düzeylerinin olası yararının araştırılmasıdır. Pteridinler ve türevleri, çeşitli vitamin ve kofaktörlerin metabolizmasında ara ürünler olarak işlev görür ve hastalıklarla ilgileri, hastalık biyobelirteçleri olarak rollerini incelemek için yeni araştırmalara ilham vermiştir. Bu amaçla lizozomal Gaucher tanısı ile EÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Metabolizma BD polikliniğinde izlenmekte olan, 14 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalardan rutin izleme için kan örneği alınırken bu araştırma için de örnek toplanmış ve çalışılmıştır. Kanda ve İdrarda pterin metabolitleri neopterin düzeyleri ise LC MS MS temelli yöntemle belirlenmiştir. LC ve MS/MS koşullarının optimizasyonları sonucu elde edilen temsili kromatogramlarda pikler simetrik, gürültü ve kuyruklanma yok denecek kadar az ve sinyal/gürültü oranı ise yüksek tespit edilmiştir. Her bir metabolit için elde edilen doğrusal tayin aralığı grafiklerinin R2 değerleri ≥0,995 olarak bulunmuştur. Tekrarlanabilirlik bulgularında ise gerek gün içi gerekse de günler arası yüksek seviye için %CV değerleri %15'in altındadır. İdrar Neopterin düzeyleri hem ELISA kit hem de LC MS/MS ynötemleri ile belirlenmiştir. Kullanılan iki yöntemin karşılaştırmasında her iki yöntemin korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Gaucher hastalarının kitotriozidaz enzim aktiviteleri kontrol grubuyla karşılatırıldığında istatistiksel olarak hastaların Kitotriozidaz düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p< 0,001). Hastaların idrarında Neopterin düzeyleri sağlıklı kişilere göre daha yüksek bulunurken (P=0.07) Tetrahidrobiopterin düzeyleri düşük (p=0.043) olarak bulunmuştur. Dihidropterin ve 7-biopterin (primapterin) düzeyleri de hastalarda yüksek bulunmuştur ancak bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlı değildir. Neopterin/Tetrahidrobiopterin oranına bakıldığında hastalarda bu oran, sağlıklı kişilere göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0.000). ROC eğrisi çizildiğinde, tek başına Neopterin hastalık göstergesi olarak yeterli hassasiyete sahip değilken, Neopterin/BH4 oranının kitotrioidaz ile benzer spesifisite ve sensitivite gösterdiği belirlenmiştir. Korelasyon analizinde; sağlıklı kişilerde kitotriozidaz aktivitesi pterin metabolitleri ile herhangi bir korelasyon göstermezken hastalarda kitotriozidaz aktivitesi idrar neopterin (p=0.018, r=0.622) ve 7-biopterin (p=0.018, r=0.622) düzeyleri ile pozitif korelasyon göstermiştir. Gaucher hastalarında idrarda oldukça yüksek değerde neopterin düzeylerine rastlanması bu hastalarda NP'nin hastalığın taranmasında, prognozunda kullanılabilecek muhtemel bir belirteç olabileceğini göstermektedir. Neopterin düzeylerinin yüksek, BH4 düzeylerinin düşük olması makrofaj aktivasyon göstergesi olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen en önemli bulgu Gaucher hastalarının idrarında Neopterin/BH4 oranının anlamlı olarak yüksek bulunması ve Kitotriozidaza eşdeğer bir sensitivite göstermesidir. Neopterin, BH4 düzeylerinin idrarda LC MS/MS ile belirlenmesinin, özellikle kitotriozidazı genetik olarak düşük olan hastalarda yararlı olacağını götermektedir. İdrar örneğinin non-invaziv olarak elde edilebilir olması, LC MS/MS ile hızlı sonuç verilebilmesi ve testin doğruluk ve kesinliğinin gösterilmiş olması nedeniyle Neopterin/BH4 oranının önemli bir gösterge olarak klinikte kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to investigate the potential benefit of levels of pteridine metabolites in the diagnosis and monitoring of Gaucher's disease. Pteridines and their derivatives function as intermediates in the metabolism of various vitamins and cofactors, and their relevance to disease has inspired new research to study their role as disease biomarkers. For this purpose 14 patients with a diagnosis of lysosomal Gaucher who were being followed up in the policlinic of Ege University Faculty of Medicine Child Health and Diseases Department of Metabolism were included in the study. While blood samples were taken from patients for routine monitoring samples were also collected and studied for this study. Pterine metabolites and neopterin levels in blood and urine were determined by the LC MS/ MS-based method. Representative chromatograms obtained as a result of optimization of LC and MS/MS conditions, the peaks were symmetrical, noise and tailing were almost nonexistent, and signal/noise ratio was high. The R2 values of the linear range graphs obtained for each metabolite were found to be 0.995. In the repeatability findings; CV% values are below 15% for high level both within day and between days. Urine Neopterin levels were determined with both ELISA kit and LC MS/MS methods. In the comparison of the two methods, both methods showed positive correlation.