Naftakinon türevli yeni sentez bileşiklerin üçlü negatif meme kanseri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of new synthesis compounds with naphtaquinone derivatives on triple negative breast cancer
  1. Tez No: 659013
  2. Yazar: HATİCE DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Meme kanseri, kadınlar arasında en sık teşhis edilen kanser türü ve kansere bağlı ölümlerde en yaygın ikinci kanser türüdür. Özellikle üçlü negatif meme kanseri, meme kanseri tipleri arasında en agresif ve çoğu ilaca karşı oldukça dirençli olan bir alt tipidir. Tedavi; ameliyat, radyasyon tedavisi, kemoterapi, hormon tedavisi ve / veya mümkün olduğunda hedefe yönelik tedavileri içerir. Üçlü negatif meme kanseri, meme kanseri alt tipleri arasında en agresif kanser türüdür, çünkü Luminal tiplerin (hormonal terapiden fayda görebilen) ve HER2 pozitif tipin (HER2 hedefli tedavilerden fayda sağlayabilen) aksine, hedefe yönelik bir tedaviden yoksundur. Bu nedenle, üçlü negatif meme kanseri tedavisi için yeni ilaç ve tedavi stratejilerinin araştırılmasına ek olarak, bu ilaç adaylarından etkilenen moleküler yolların açıklığa kavuşturulması da çok önemlidir. Naftokinon bileşikleri üzerine yapılan araştırmalar kanser tedavisinde oldukça ümit vericidir, klinik türevleri nedeniyle ilaç olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Naftokinon türevi ilaçlar, topoizomeraz II'yi inhibe ederek ve hücre içi ROS seviyelerini artırarak hücre ölümünü tetikler. Bu nedenle bu tezde, yeni sentezlenen naftokinon türevlerinin (ZP-2 ve ZP-4) üçlü negatif meme kanseri hücre hattı (MDA-MB-231) üzerindeki sitotoksik etkileri incelenmiştir. Yeni sentezlenen naftokinon türevi bileşiğin, üçlü negatif meme kanseri hücre dizilerinde hücre ölümünü tetiklediği bulunmuş, ancak mekanizmasal olarak farklılık gözlemlenmiştir. Üçlü negatif meme kanserinde ZP-2 ve ZP-4 bileşiklerinin umut verici bir tedavi seçeneği olabileceği beklenmektedir, bu nedenle farklı kanser türlerini içeren in vitro ve in vivo deneylerin yapılmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most frequently diagnosed cancer among women and the second most common type of cancer deaths due to cancer. In particular, triple negative breast cancer is the most aggressive subtype of breast cancer and is highly resistant to most drugs. Treatment; It contains of surgery, radiation therapy, chemotherapy, hormone therapy and / or targeted therapies. Triple negative breast cancer is the most aggressive type of cancer among breast cancer subtypes, because unlike the Luminal types (which may benefit from hormonal therapy) and the HER2 positive type (which may benefit from HER2 targeted therapies), it lacks a targeted therapy.Therefore, in addition to researching new drug and treatment strategies for the treatment of triple negative breast cancer, it is also crucial to clarify the molecular pathways affected by these drug candidates. Studies on naphtoquinone compounds are very promising in cancer treatment, and their use as a medicine has become widespread due to their clinical derivatives. Naphtoquinone-derived drugs trigger cell death by inhibiting topoisomerase II and increasing intracellular ROS levels. Therefore, in this thesis, the cytotoxic effects of newly synthesized naphthoquinone derivatives (ZP-2 and ZP-4) on the triple negative breast cancer cell line (MDA-MB-231) were investigated. It was found that the newly synthesized naphtoquinone derivative compound induced cell death in triple negative breast cancer cell lines by different mechanisms.It is expected that the compounds ZP-2 and ZP-4 could be a promising treatment option in triple negative breast cancer, so it is concluded that in vitro and in vivo experiments involving different types of cancer are required.