Kinoid gruplu bazı heterosiklik bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of some heterocyclic compounds with quinoid group
- Tez No: 889887
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ŞAHİNLER AYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, 2,3-dikloro-5,8-dihidroksi-1,4-naftakinon (1a) ve 2,6-dikloro-1,4- benzokinon (1b) bileşikleri ile çeşitli amin türevlerinin reaksiyonları sonucunda yeni kinon türevleri sentezlenmiştir. 2,3-dikloro-5,8-dihidroksi-1,4-naftakinon (1a) başlangıç bileşiği ile başta piperazinler olmak üzere çeşitli amin türevlerinin diklorometan ve sodyum karbonat varlığında gerçekleşen reaksiyonları ile 9 yeni N- sübstitüe kinon türevi elde edilmiştir. Bu bileşiklerden (5) ve (7) numaralı bileşiklerin CUPRAC metodu kullanılarak antioksidan özellikleri incelenmiş ve yüksek miktarda antioksidan kapasiteleri olduğu görülmüştür. 2,6- dikloro-1,4-benzokinon (1b) başlangıç bileşiği ile indol (18) bileşiğinin su ortamında gerçekleşen reaksiyonundan yeni C-sübstitüe bir kinon türevi elde edilmiştir. Reaksiyon karışımları kolon kromatografisi yöntemi ile saflaştırıldıktan sonra spektroskopik yöntemler (MS, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis) kullanılarak yapıları aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, new quinones derivatives were synthesized as a result of the reactions of 2,3-dichloro-5,8-dihydroxy-1,4-naphthoquinone (1a) and 2,3-dichloro-1,4-benzoquinone (1b) compounds and various amine derivatives. 9 new N-substituted quinone derivatives were obtained by the reactions of the starting compound 2,3-dichloro-5,8-dihydroxy-1,4- naphthoquinone (1a) and various amine derivatives, especially piperazines, in the presence of dichloromethane and sodium carbonate. The antioxidant properties of compounds (5) and (7) were examined using the CUPRAC method and the were found to have high antioxidant capacities. A new C-substituted quinone derivative was obtained from the reaction of the starting compound 2,6-dichloro-1,4-benzoquinone (1b) and the compound indole (18) in water. After the reaction mixtures were purified by column chromatography method, their structures were elucidated using spectroscopic methods (MS, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis).