Proliferatif diabetik retinopatili hastalarda serum ve vitreus resistin düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 659014
- Danışmanlar: DR. YASEMİN ÖZDAMAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Proliferatif Diabetik Retinopatili (PDR) olgularda neovaskülarizasyondan sorumlu olduğu düşünülen Resistin'in serum ve vitreus düzeylerini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya; Diabetes Mellitus (DM)'si olmayan ve vitrektomi endikasyonu bulunan 22 kişinin 22 gözü l .grup olarak ve PDR nedeniyle vitrektomi endikasyonu konulan 45 hastanın 45 gözü 2.grup olarak alındı. Operasyon öncesi kan örnekleri alınarak, lipid profili, açlık kan şekeri (AKŞ), HbAlc ve resistin düzeyleri çalışıldı. Tüm hastalara tam bir oftalmolojik muayene yapıldı ve vücüt kitle endeksleri(VKİ) not edildi. Operasyon esnasında ise çalışma grubunda 28 gözden ve kontrol grubunun hepsinden (22 göz) vitreus örnekleri alınarak resistin düzeyleri çalışıldı. Çalışma sonuçları istatistiksel olarak“The Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS 9.0)”programı ile değerlendirildi. Bulgular: Operasyon öncesi bakılan görme keskinlikleri, Grup 1 de ortalama 0.06 (log MAR), grup 2 de ise ortalama 0.1 (log MAR) olarak ölçüldü. Her iki grubun ortalama görme keskinlikleri, yaş ortalamaları, VKİ değerleri, lipid profilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (P>0.05) Alınan vitreus örneklerinde ölçülebilir düzeyde resistine rastlanmadığı görüldü. Serum resistin düzeyi ise; Grup 1 de ortalama 3,67ng/ml ve grup 2 de ise 3.87ng/ml idi. Grup 2'de resistin seviyesi yüksek olarak çıkmasına rağmen; her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p=0.687). AKŞ değeri; Grup 1 de ortalama 106.68 mg/ml ve Grup 2 de 185.27 mg/ml ölçüldü ve her iki grubun AKŞ düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu.(P=0,0001) Sonuç: Diabetik retinopati, gelişmiş ülkelerdeki en önemli körlük nedenlerinden biridir. PDR ve komplikasyonlarının gelişiminde neovaskülarizasyon önemli bir rol oynamaktadır ve bundan sorumlu olabilecek birçok molekül bulunmaktadır. Resistin, anjiogenezide rolu olan bir moleküldür ve son zamanlarda neovaskülarizasyondan sorumlu olabilecek bir molekül olarak araştırılmaktadır. Çalışmamızda PDR'lı hasta ve kontrol grubunun serum ve vitreus resistin düzeylerinin karşılaştırmasında; diabetik hastalarda resistinin vitreusa ölçülebilecek düzeyde geçmediği, buna karşın serum resistin düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı olmasa da kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak, resistinin retina! neovaskülarizasyonda major rol oynayan faktörlerden biri olmadığı düşünülebilinir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the serum and vitreous levels of resistin which is one of the major citokines responsible for neovascularization among the proliferative diabetic retinopathy (PDR) patients. Material and methods: In our study; Group 1 included 45 eyes of 45 patients who underwent vitrectomy operation because of proliferative diabetic retinopathy. Group 2, control group, included 22 eyes of 22 patients who underwent vitrectomy operation because of another retina! disease. Before the operations blood samples were taken from all patients. Lipid profile, fasting blood glucose, HbAlc, resistin levels were investigated in blood samples. Complete ophtalmologic examinations of all patients were made and body mass index of the patients were recorded. Intraoperatively vitreus samples were collected from both groups during vitrectomy surgery and resistin levels were investigated in those samples. Results were evaluated by the statistical package for social science for Windows (spss 9.0) programme. P:'.S0.05 was accepted as statistical significance. Results: Preoperative mean visual acuity of patients in the control group was 0.06 (log MAR) and in the study group was 0.1 (log MAR) (p=0.247) There was no significant difference in the mean VA, age, BMI values, lipid profiles of the two groups .(p>0.05) There was no measurable values of resistin in the vitreous samples which were taken from patients. In the control group mean blood resistine level was 3,67 ng/ml and in the study group it was 3,87 ng/ml, there was no significant difference between these groups. The mean fasting blood glucose was 106,68 mg/ml in the control group and 185,27 mg/ml in the study group and the difference was statistically significant. (p=0,0001) Conclusions: Diabetic retinopathy is the most important etiology of blindness in developed countries. Neovascularization has an important role in etiopathogenesis and complications of proliferative diabetic retinopathy. A number of molecules are responsible for neovascularization. Resistin is a molecule which has a role on angiogenesis and recently it has been shown that resistin may play a role ın neovascularization. in our study, we compared serum and vitreous resistin levels of patients. According to our findings; resistin did not pass through the vitreous at measurable levels. However serum resistin levels of diabetic patients were higher than control group although not statistically significant. As a result, we thought that resistin does not play a major role in retina! neovascularization.