Moldogazi Tokobayev'in Kaygıluu Kakey adlı tiyatro eserinin söz dizimi incelemesi (Metin-aktarım-inceleme)
The syntax review of Moldogazi Tokobayev's theatre work named Kaygiluu Kakey (Text-transfusion-analysis)
  1. Tez No: 659061
  2. Yazar: YAĞMUR DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BANU DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Söz dizimi; kelime grupları, cümle ve cümle çeşitlerini inceleyen bilim dalı-dır. Bu yapıların ne gibi kurallara bağlı olduğunu söz dizimi ortaya koymaktadır. Her dilin kendine özgü bir söz dizimi yapısı vardır ve söz dizimi yapılarının dilleri birbirinden ayıran özellikleri bulunmaktadır. Çağdaş Kırgız edebiyatının ilk temsilcilerinden biri olan Moldogazi Tokobayev'in yazdığı“Kaygıluu Kakey”(Kaygılı Kakey) adlı eseri söz dizimi açısından incelenmiştir. Eserdeki kelime grupları, cümlelerin ögeleri ve türleri sınıflandırılmıştır. Yapılan sınıflandırmalar başlıklar halinde verilmiş ve muhtelif yerlerde sonuç kısmı eklenmiştir. Çalışmada verilen örnek cümleler eserdeki nu-maralarıyla verilmiştir. Örnek cümle tahlilleri ilave edilmiştir. Çalışmanın amacı, Kırgız Türkçesinin söz diziminde cümle, kelime grupları, cümle türleri ile ilgili özellikleri ortaya koymak ve Kırgız Türkçesinin söz dizimi çalışmalarına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Syntax is a discipline which words on phrases, sentences and types of sentences. It puts forward on what rules these structures depend. Every language has its own syntax and syntax structures have characteristics that are different from other languages.“Kaygıluu Kakey”(Anxious Kakey) written by Moldogazi Tokobayev who is on of the pirst representatives of Modern Kirghiz literature, was examined in terms of syntax. The phrases, the elements of sentences and types were classified. The classifications that were made were given as titles and the result part was added in varlous points. The sample sentences in the study were given with numbers from the book. The examinations of sample sentences were given. The aim of the study is to present the characteristics related to the sentence, the phrases and the sentence types of Kirghiz Turkish syntax and assist Kirghiz Turkish sytnax studies.