Alkol / madde kullanım bozukluğu tanısı alan hastaların bağlanma stilleri ve yenilik arama davranışının incelenmesi
Examination of attachment styles and novelty seeking among the patients with alcohol / substance use disorder
- Tez No: 659065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Son zamanlarda alkol/madde kullanım bozukluğu tanısının belirgin bir şekilde artmıştır. Bu nedenle, bu duruma etki eden faktörlerin belirlenmesi büyük önem kazanmıştır. Bu araştırmada alkol/madde kullanım bozukluğu tanısı alan hastaların bağlanma stilleri ve yenilik arama davranışının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklem grubu NP İstanbul Beyin Hastanesi Alkol ve Madde Tedavi Merkezi'ndeki 15 kadın (%16,5), 76 erkek (%83,5) olmak üzere, 91 gönüllü katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcıların yaş ortalamaları kadınlarda 33,73, erkeklerde ise 31,52'dir. Çalışmada araştırmacı tarafından literatüre uygun şekilde hazırlanan Sosyodemografik Veri Formu, İlişki Ölçekleri Anketi (İAÖ), Mizaç ve Karakter Envanteri (TCI) – Yenilik Arayışı Alt Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizi için Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Homojenlik Testi, Dunnet C Post Hoc, Ki-Kare Bağımsızlık Testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuç: Yapılan analizler sonucunda, toplam katılımcıların çoğunluğunda korkulu ve kayıtsız bağlanma stili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, en fazla çoklu madde kullanımının görüldüğü araştırmada; çoklu madde kullanan katılımcıların yenilik arayışı puanları alkol kullanan katılımcılardan anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Alkol/madde kulanım bozukluğu olan hastaların bağlanma stilleri ve yenilik arama davranışı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmıştır. Tartışma: Bulguların, alkol/madde kullanım bozukluğunu anlama ve çözüm bulma konusunda araştırmacılara ve alanda çalışanlara bakış açısı sunarak faydalı olacağı öngörülmüştür. Araştırmanın kontrol grubu dahil edilerek ve daha çok katılımcıyla tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Recently, there is a significant increase of the diagnosis of Alcohol / Substance Use Disoder. Therefore, determining the factors that affecting alcohol / substance use has gained the importance. In this study, it is aimed to examine the attachment styles and novelty seeking among the patients with alcohol/substance use disorder. Methods: The sample of the study consisted of totally 91 volunteered participants (15 female, 76 male) who have in patient treatment in the NP Istanbul Brain Hospital Alcohol and Substance Addiction/Abuse Treatment Center. Sociodemographical Data Form designed in accordance with the literature by researcher, Relationship Scale Questionnaire (RSQ), Novelty Seeking (NS) Scale of Temperament and Character Inventory (TCI) were administered. The data were analysed using Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Homogeneity Test, Dunnet C Post Hoc, Chi-squared Test and pearson correlation analysis. Results: As a result of analysis, it was found that most of the total participants had a dismissing and fearful attachment styles. In addition, it was observed that the use of poly substance use was the highest among the participants. Also, it was found that the novelty seeking scores of the participants who used poly substances were significantly higher than the participants who used nothing but alcohol. Next, it was found there is no significant relationship between attachment styles and novelty seeking among the patients with alcohol / substance use disorder. The findings were discussed in accordance with the literature. Discussion: Results of this study will provide a useful point of view to framework for researchers and practioners in understanding and coping the addiction. It is recommended that the study be repeated by including the control group and with more participants.