İnvaziv meme karsinomlarında dDAP1/BAP1/P53/BCL-2 ekspresyonunun prognostik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between DAP1/BAP1/P53/BCl-2 expression in prognostic parameters in invasive breast cancers
- Tez No: 659073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen malign tümördür. Her yıl tüm dünyada bir milyondan fazla kadını etkilemektedir ve her yıl meme kanserine bağlı 400 000 ölüm görülmektedir. Spesifik olmayan tip invaziv meme karsinomu, invaziv meme karsinomlarının en sık görülen tipidir, bazı serilerde tüm meme kanserleri içindeki oranı %70 'den %75'e kadar değişmektedir. Hastalarda en uygun tedavinin seçilmesi için çeşitli prognostik faktörler geleneksel olarak kullanılmaktadır. Fakat bu prognostik faktörlerin yetersiz olduğu genel kabul görmektedir. Bu nedenle prognoz tayininde kullanılması amacıyla geliştirilen bazı parametreler üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2011 ve Şubat 2019 tarihleri arasında modifiye radikal mastektomi uygulanmış, 'spesifik olmayan tip invaziv meme karsinomu' tanısı almış, parafin bloklarına ulaşılabilen 50 meme kanseri olgusunda DAP-1/BAP1/P53/ BCL-2 ekspresyonunun prognostik parametreler olan yaş, grade, tümör çapı, evre LNM, LVİ, SK, HER-2 ve hormon reseptörlerinin durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak p53 ile Bcl-2, p53 ile HER2, p53 ile ER, Bcl-2 ile ER, Bcl-2 ile PR arasında literatür verileri ile uyumlu olarak anlamlı istatistiksel ilişki saptandı. Yine literatürle uyumlu olarak ER pozitifliği gösteren olgularda sağkalım oranlarının daha yüksek olduğu gösterildi. DAP1 ve BAP1 ile prognostik parametreler arasında, DAP1 ve BAP1 ile diğer biyobelirteçler arasında istatistiksel bir ilişki bulunamadı. İmmunhistokimyasal çalışmalarda BAP1 ve DAP1 biyobelirteçlerinin daha geniş invaziv meme karsinomu serilerinde çalışılarak prognostik ve patognomonik önemleri olup olmadığının ortaya konması yararlı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in women worldwide. It affects more than one million women worldwide each year, and there are 400 000 deaths due to breast cancer each year. Nonspecific type of invasive breast carcinoma is the most common type of invasive breast carcinomas, its rate among all breast cancers in some series ranges from 70% to 75%. Various prognostic factors have traditionally been used to select the most appropriate treatment for patients. However, it is generally accepted that these prognostic factors are insufficient. In this study, DAP-1 / BAP1 / P53 / BCL was performed in 50 breast cancer cases diagnosed with 'non-specific type invasive breast carcinoma' and in whom paraffin blocks were performed between January 2011 and February 2019 in the Department of Pathology, Faculty of Medicine, Cumhuriyet University. It was aimed to evaluate the relationship of its expression with prognostic parameters such as age, grade, tumor diameter, stage, LNM, LVI, SC, HER-2 and hormone receptor status. As a result, a significant statistical relationship was found between p53 and Bcl-2, p53 with HER2, p53 with ER, Bcl-2 with ER, Bcl-2 and PR in accordance with the literature data. Again, in accordance with the literature, it was shown that survival rates were higher in cases with ER positivity.There was no statistical relationship between DAP1, BAP1 and prognostic parameters, and between DAP1, BAP1 and other biomarkers. In immunohistochemical studies, it was thought that it would be beneficial to study whether BAP1 and DAP1 biomarkers have prognostic and pathognomonic significance in larger invasive breast carcinoma series.