Pozitif psikoterapi uygulamalarından şükran günlüklerinin depresyon, anksiyete ve psikolojik iyi oluşla ilişkisi
The relationship between gratitude diaries, depression, anxiety and psychological well-being which are positive psychotherapy practices
- Tez No: 659072
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı pozitif psikoterapi uygulamalarından şükran günlüklerinin depresyon, anksiyete ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkisini incelemektir. Bu bağlamda deneysel bir çalışma yapılmış olup ön test-son test deneysel deseni kullanılmıştır. Deneysel çalışma, kontrol ve deney grubu olmak üzere iki grup olarak tasarlanmıştır. Deney grubu olan şükran günlüğü tutan grupta toplamda 36 katılımcı; kontrol grubu olan normal günlük tutan grupta; 25 katılımcı bulunmaktadır. Çalışmaya toplamda 61 kişi katılmış olup; katılımcıların yaş ortalaması 31,69'dur. Araştırmanın verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Takdir Etme-Şükür Ölçekleri ile toplanmıştır. Bu ölçekler 4 haftalık çalışma öncesi ve çalışma sonrası olmak üzere iki kez katılımcılara uygulanmıştır. Buna ek olarak çalışma sonrasında deney grubunun tutmuş olduğu şükran günlükleri kelime sıklığı analizinde kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda şükran günlüğü tutan bireylerin depresyon ve anksiyete oranlarının; şükran günlüğü tutmayan bireylerin depresyon ve anksiyete oranlarına göre daha düşük olduğu; şükran günlüğü tutmanın depresyon ve anksiyete belirtilerini azalttığı ve şükran duyma oranları yüksek bireylerin depresyon ve anksiyete ile negatif yönde çok kuvvetli istatistiksel ilişkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak şükran günlüğü tutmanın psikolojik iyi oluşu artırdığı ve şükran duyma oranları yüksek bireylerin psikolojik iyi olma ile pozitif yönde ilişkileri olduğu da ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study to examine the relationship between gratitude diaries, depression, anxiety and psychological well-being which are positive psychotherapy practices. In this context, an experimantal study hes been carried out and the pretest-posttest experimental design is used. It is designed as two groups as experimental study, control and experimantal group. There are total of 36 participants in the group that kept the gratitude diary which is the experimantal group; there are 25 participant in the control group, which is the normal diary group. We have total of 61 people participated in this study; the average of the participants are 31.69. The data of the study were collected using the Sociodemographic Information Form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Psychological Well-Being Scale, Appreciation-Gratitude Scales. These scales were applied to the participants twice, before the 4-week study and then after. In addition the gratitude diary logs kept by the experimental group after the study were used in word frequency analysis. As a result of the analyzes carried out, the rates depression and anxiety of individuals holding a gratitude diary are lower compared to the individuals who do not have a gartitude diary. It was concluded that keeping a gratitude diary reduces the symptoms of depression and anxiety, and individuals with high gratitude rates had a very strong negative relationship with depression and anxiety statistically. In addition, the fact that keeping a gratitude diary increases the psychological well-being and individuals with high gratitude rates have a positive relationship with psychological well-being.