Ofis çalışanlarında stres düzeyini etkileyen parametrelerin interdisipliner açıdan değerlendirilmesi
Interdisciplinary evaluation of parameters affecting stress level in office worker
  1. Tez No: 659074
  2. Yazar: CAHİT BURAK ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, ofis çalışanlarında iş stresini, iş doyumunu, çalışma performansını, fiziksel aktivite düzeyini ve yaşam kalitesinin araştırılması ve bu parametrelerin interdisipliner bakış açısıyla değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 11.07.2019 – 20.04.2020 tarihleri arasında, 147 Kadın ve 53 Erkek ofis çalışanı olmak üzere toplamda 200 kişinin katılım gösterdiği araştırmada katılımcılara, sosyodemografik form, iş stresi ölçeği, çalışan performansı ölçeği, minnesota iş doyumu ölçeği, uluslararası fiziksel aktivite anketi (UFAA) ve SF-36 yaşam kalitesi değerlendirme ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklere (cinsiyet, yaş grubu, eğitim durumu, hizmet süresi ve sigara kullanma durumu) göre 'İş stresi',“Çalışan Performansı”,“Minnesota İş Doyumu”ölçek puanları ayrı ayrı karşılaştırıldığında bulunan fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate job stress, job satisfaction, work performance, physical activity level and quality of life in office workers and to evaluate these parameters from an interdisciplinary perspective. Research Between 11.07.2019 – 20.04.2020, 200 women, including 147 female and 53 male office workers, participated in the study, with a socio-demographic form, job stress scale, employee performance scale, Minnesota job satisfaction scale, international physical activity survey (UFAA) and SF-36 quality of life assessment scale were applied. According to the socio-demographic characteristics of the participants (gender, age group, education level, duration of service, and smoking status), the difference found when the scale scores of“Job Stress”,“Employee Performance”,“Minnesota Job Satisfaction”are compared is not statistically significant (p> 0 , 05).