Halka arzlarda benzer firma çarpanları ile değerleme yöntemleri
Value methods by peer multiples in initial public offerings
- Tez No: 659079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Firmaların hisse senetlerinin başarılı bir şekilde halka arzının gerçekleşmesi ve firmaların çok sayıda avantaj sağlaması, fiyat düzeyinin belirlenmesi sürecini önemli kılmaktadır. Buradan hareketle araştırmanın amacı, halka arzlarda çarpan yöntemi ile değerleme yapılarak fiyat tahminlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın kapsamını, 2010-2019 yılları arasında halka arzı gerçekleşen 128 firma oluşturmaktadır. Çalışmada, hisse senetlerinin fiyatlarının belirlenmesi için benzer firma çarpanları yöntemi kullanılmaktadır. Benzer firma çarpanları yöntemi ile firmaların benzer varlıklar ile karşılaştırılması yapılarak, piyasa değerinden düşük veya yüksek değerlenip değerlenmediği analiz edilmektedir. Araştırma kapsamında, 2010-2019 yılları arasında Türkiye'de halka arz olan firmaların değerleme hatası ve değerleme isabeti hesaplanarak çarpanlarla olan ilişkisi incelenmiştir. Yapılan analizlerde, benzer firma çarpanları yöntemi ve indirgenmiş nakit akışı yönteminin değerleme hatası ve değerleme isabeti arasında anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Yerli ve yabancı firma çarpanları ve diğer çarpanlar arasında yapılan farklılık testleri farklı piyasa çarpanları metotları arasında anlamlı bir fark olmadığına işaret etmektedir. Ayrıca çalışmada, değerleme hatasını ve değerleme isabetini etkileyen değişkenlere ait analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, firmaların kaldıraç oranı ve duran varlık oranı ile değerleme hatası ve değerleme isabeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The successful initial public offering of the companies' stocks and the companies' many advantages make the process of determining the price level important. From this point of view, the aim of the the present study is to compare price estimates by valuation with the multiples method in initial public offerings. The scope of the study consists of 128 companies that were offered to the public between 2010-2019. In the study, peer multiples method is used to determine the prices of stocks. With the peer multiples method, it is analyzed whether the firms are valued under or over the market value by comparing them with similar valuation methods. Within the scope of the research, the valuation bias and valuation accuracy of the companies offered to the public in Turkey between the years 2010-2019 are calculated and their relationship with the multiples is examined. In the analysis made with stock pricing methods, significant differences between valuation bias and accuracy of peer multiples and discounted cash flow methods are found. The test of difference between domestic vs. foreign multiples and other multiples do not indicate significant differences between market multiples valuation methods. In addition, the analyzes of the variables affecting the valuation bias and the valuation accuracy were also made in the study. As a result of these analyzes, it is determined that firms significant relations between tangible asset ratio, leverage and valuation bias and accuracy are found.