Biyofarmasötik sınıflandırma sistemi sınıf II molekülün çözünürlüğünün arttırılması yaklaşımı ile lipit yapılı nanotaşıyıcıların geliştirilmesi
Development of lipid nanocarriers with the approach of increasing the solubility of a drug molecule belong to biopharmaceutical classification system class II
- Tez No: 659085
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Lipit yapılı ilaç taşıyıcı sistemler arasında yer alan kendiliğinden emülsifiye olabilen sistemler, özellikle sudaki çözünürlüğü düşük etken maddelerin oral dozaj formlarının geliştirilmesi açısından ilgi çekmektedirler. Bileşimlerindeki maddelere göre sınıflandırılan bu sistemlerden Tip IV formülasyonlar, yağ kullanılmadan yüzey etken madde ve/veya yardımcı yüzey etken madde kullanılarak hazırlanır. Bu çalışmada model etken madde olarak Biyofarmasötik Sınıflandırma Sistemine göre Sınıf II molekül olan Tadalafil'in Tip IV lipit yapılı taşıyıcı sisteminin geliştirilmesi ve farklı poröz adsorban maddeler ile katı hale getirilmesi amaçlanmıştır. Tadalafil'in Tip IV formülasyonlarında yüzey etken madde olarak Labrasol, Kolliphor PS 20, Kolliphor PS 60, Kolliphor PS 80, Kolliphor CS 12, Kolliphor CS 20, Kolliphor HS 15, Kolliphor EL, Kolliphor ELP, Kollisolv PEG 400, Gelucire 44/14 veya Gelucire 48/16, yardımcı yüzey etken madde olarak Transcutol HP kullanıldı. Farklı oranlarda bileşenler ile hazırlanan formülasyonların damlacık boyutu ve polidispersite indeksi (PDI) değerleri dikkate alınarak stabilitesi izlendi. Kolliphor PS 80, Kolliphor HS 15 ve Kolliphor EL ile Transcutol HP (2:1) hazırlanan formülasyonların damlacık boyutu (
Özet (Çeviri)
Self-emulsifiable systems, which are among the lipid-structured drug delivery systems, are of particular interest in the development of oral dosage forms of active substances in low water solubility. Among these systems classified according to the ingredients in their composition, Type IV formulations are prepared using surfactants and/or co-surfactants without adding an oil. In this study, it was aimed to develop the Type IV lipid carrier system of Tadalafil, which is a Class II molecule according to the Biopharmaceutical Classification System (BCS) as a model active substance, and to soldification of the optimized Type IV formulations using by different porous carriers. Labrasol, Kolliphor PS 20, Kolliphor PS 60, Kolliphor PS 80, Kolliphor CS 12, Kolliphor CS 20, Kolliphor HS 15, Kolliphor EL, Kolliphor ELP, Kollisolv PEG 400, Gelucire 44/14 or Gelucire 48/16 were used as surfactant for preparing Type IV formulations of Tadalafil. Transcutol HP was used as co-surfactant. The stability of formulations prepared with components in different proportions was monitored by taking into account their droplet size and polydispersity index (PDI) values. It was determined that the formulations prepared with Kolliphor PS 80, Kolliphor HS 15 and Kolliphor EL with Transcutol HP (2: 1) were physically stable with droplet size (