Tüberküloz plörezi ve eksüdatif efüzyonların ayırımında serum ve plevra sıvısında ölçülen IL-12p40 ve soluble IL-2 reseptör düzeylerinin önemi
Are soluble IL-2 receptor and IL-12p40 levels useful markers for diagnosis of tuberculous pleurisy?
  1. Tez No: 659095
  2. Yazar: SEDA TURAL ÖNÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
TB plörezi tanısında; plevral sıvıda ölçülen ve TB plörezi tanısında yüksek sensitivite ve spesifitesi bilinen ADA aktivitesinin yanına eklenen serum sIL-2 reseptör düzeyi, serum IL-12p40 düzeyi, plevra sıvısı sIL-2 reseptör düzeyi, plevra sıvısı IL-12p40 düzeyi ölçümünün ve plevra sıvısı/serum sIL-2 reseptör oranı, plevra sıvısı/serum IL-12p40 oranı kıyaslanarak tanı değerlerinin ortaya konması amaçlandı. Çalışmamıza, 72'si erkek, 48'i kadın olmak üzere toplam 120 plevral efüzyonlu olgu alındı. Hastalar TB plörezi ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Klinik, radyolojik, mikrobiyolojik ve histopatolojik özellikleri ile TB plörezi tanısı alan 52 olgu TB grubunu oluştururken, TB dışı etiyolojilere bağlı 68 olgu ise kontrol grubu olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim; ADA have high sensitivity and specificity in differential diagnosis of tuberculous pleurisy; measured in serum and pleural effusion and soluble IL-12p40 and IL-2 receptor levels compared with exudative pleural effusion was aimed to introduce the differential diagnostic value. Material and Method; In our study, a total of 120 patients with pleural effusion were enrolled. The clinical, radiological and histopathological diagnosis is tuberculous pleurisy in 52, malignant pleurisy in 39 and parapneumonic effusions in 29 of them. Results; Tuberculosis pleurisy and control group being cared for pleural effusion and serum IL-12p40 with ADA levels were observed compared to contribute to the diagnosis of pleural effusion (p62,44 U/mL, high sensitivity (84,62%) and specificity (80,88%) showed. Pleural effusion soluble IL-2 as measured at >4,8 ng/mL cut-off value for the sensitivity and specificity of 82,69% and 70,59% was found to be. Soluble IL-2 receptor as measured in the serum of >0,6 ng/mL cut-ff value for he sensitivity and specificity of 82,69% and 52,94 was found to be. Pleural effusion measured IL-12p40's >210 pg/mL cut-off value fort he sensitivity and specificity of 80,77% and 60.29% was found to be. Measured in serum IL-12p40's >42 pg/mL cut-off value for the sensitiviy and specificity of 80,77% and 39,71% was found to be. Conclusion; In the countries where tuberculous pleurisy prevalence is high such as our country, the diagnosis of tuberculous pleurisy in serum and pleural measured soluble IL-2 receptor and in pleural effusion measured IL-12p40 levels individually statistically high significance in serum measured IL-12p40 levels lower significance level diagnosis is contributed have been revealed.