Zemin stabilizasyonunda bitümün kullanılması ile üst yapıda sağlanacak ekonominin araştırılması
Study of determining economy of superstructure in soil stabilization with bitumen
  1. Tez No: 65910
  2. Yazar: ŞEREF DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ZEMİN STABİLİZASYONUNDA BİTÜMÜN KULLANILMASI İLE ÜSTYAPIDA SAĞLANACAK EKONOMİNİN ARAŞTIRILMASI Şeref DAĞDELEN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 70 Bu çalışmada; MC3 (=MC-800) katbek asfaltı, zemin malzemesi ve zemin-asfalt karışımı üzerinde bazı deneyler yapılmıştır. Zemin-asfalt karışımı üzerinde yapılan serbest basınç mukavemeti deneyinde, maksimum basınç mukavemetini veren optimum asfalt miktarının %3 olduğu görülmüştür. Zemin malzemesi ve zemin-asfalt karışımı üzerinde yapılan CBR (Kaliforniya Taşıma Oram) deneyinde, zeminin CBR değeri %11, zemin-asfalt karışımının ise %20 bulunmuştur. Örnek alınan bir yol kesiti, trafik yükü ve CBR deneyi sonucuna göre stabilizasyonsuz ve stabilizasyon yapıldığı taktirde olması gereken üstyapı kalınlıkları AASHO Metoduyla hesaplanmıştır. Stabilizasyondan önce ve sonra üstyapı maliyeti hesaplanmış, zemin-asfalt stabilizasyonundan dolayı üstyapı maliyetinde %5.2 ekonomi sağlandığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Zemin-asfalt stabilizasyonu, zemin stabilizasyonu
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Masters Thesis STUDY OF DETERMINING ECONOMY OF SUPERSTRUCTURE IN SOIL STABILIZATION WITH BITUMEN Şeref DA?DELEN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deportment of Civil Engineering 1997, Page: 70 In this study, some experiments were made on the cutback asphalt, soil materials and mixture of soil-asphalt. Optimum asphalt quantity that gives maximum compressive strength were seen to be % 3 at the unconfined compressive strength test that made on the mixture of soil- asphalt soil and mixture of soil-asphalts CBR were obtained as % 1 1 and %20 respectively at the California Bearing Ratio tests made on soil materials and soil-asphalt mixture. Superstructure thicks that are necessary before stabilization and after making stabilization were computed by AASHO Method according to a roat section taken as an example, the results of traffic load and CBR test. Superstructure cost was determined before and after stabilization and it was seen % 5.2 more economical due to soil-asphalt stabilization. KEY WORDS: Soil-asphalt stabilization, soil stabilization.