Böbrek kanserli hastalarda AgNOR parametrelerinin araştırılması
Investigation of AgNOR parameters in patients with kidney cancer
- Tez No: 659100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ERÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Böbrek kanseri, ateş, idrarda kan görülmesi, sırt bölgesinin sağ ya da sol tarafında geçmeyen ağrı, hastanın yan tarafında ya da karnında kitle belirginleşmesi ile karakterizedir. Hastalık ürolojik kanserlerin en ölümcül olanıdır ve yetişkin malignitelerin %3 ünü oluşturur. Erkek/Kadın oranı yaklaşık 3/2 dir. Hastalığın en sık görülen tipi renal hücreli kanserdir. Çoğunlukla 60-70 yaşlarında ortaya çıkmaktadır ve son 20 yılda böbrek kanseri sıklığında belirgin bir artış gözlenmiştir. Hücre çekirdeğindeki çekirdekçik organize edici bölgeler (NOR), akrosentrik kromozomların ikincil boğumlarında yerleşmiş ardışık olarak tekrarlanan rRNA gen ailesidir. İnterfazda transkribe edilen bu bölgeler NOR olarak adlandırılır. Bu transkripsiyonda rol oynayan proteinler Argrophylic(gümüş seven) olmalarından dolayı AgNOR olarak isimlendirilirier ve gümüş nitrat bu proteinleri seçici olarak boyar. Gümüş boyama uygulanmış hücre çekirdeklerinde tespit edilen AgNOR artışı hücrenin çoğalma hızı hakkında bilgi vermesi nedeniyle,bu proteinlerin kanser gelişmesi potansiyeli hakkında bilgi verebileceği beklenmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Böbrek Kanseri, AgNOR, Renal karsinoma, Çekirdekçik
Özet (Çeviri)
Kidney cancer, fever, bloody urination, pain not present on the right or left side of the back region is characterized by a mass on the side of the patient or in the abdomen. The disease is the most lethal of urological cancers and accounts for 3% of adult malignancies.Male/female ratio is about 3/2. The most common type of disease is renal cell carcinoma. It usually occurs at the age of 60-70 years and there has been a marked increase in the frequency of kidney cancer in the last 20 years. Nuclear organizing regions (NOR) in the cell nucleus are a family of consecutively repeating rRNA genes located in secondary nodes of acrocentric chromosomes These regions transcribed in the interphase are called NOR. The proteins that are involved in transcription are called AgNOR due to their being Argrophylic (silver-loving) and silver nitrate selectively stains these proteins. Since the increase in AgNOR detected in silver-stained cell nuclei informs the growth rate of the cell, it is expected that these proteins might provide information about the potential for developing cancer.