Postpartum emzirme öz yeterliliği ve yenidoğanda fizyolojik sarılık gelişmesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between postpartum breastfeeding self-efficacy and development of physiological jaundice in newborn
  1. Tez No: 659107
  2. Yazar: MENDİZE GİZEM TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma postpartum emzirme öz yeterliliği ve yeni doğanda fizyolojik sarılık gelişmesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ankara il merkezinde hizmet veren Hacettepe Hastanesi'nde doğum yapmış, 118'i hiperbilirubinemi tanısı almış ve 118'i hiperbilirubinemi tanısı almamış bebeği olan toplam 236 anne ile vaka-kontrol çalışması olarak yürütülmüştür. Veriler, veri toplama formu ve Postpartum Emzirme Öz Yeterliliği Ölçeği ile toplanmıştır. Değerlendirmede sayı, yüzde, ortalama, ki kare, bağımsız t testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Annelerin yaş, eğitim, çocuk sayısı, çalışma durumu, gebelik isteği, emzirme eğitimi, emzirme eğitimini alınan kişiler, emzirme deneyimi, emzirme desteği bulunma durumu, yenidoğanların doğum şekli, cinsiyeti, yenidoğanın doğum ağırlığı ile yenidoğanların sarılık olma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between postpartum breastfeeding self-efficacy and physiological jaundice in newborn. For this purpose, it was carried out as a case-control study with a total of 236 mothers who gave birth in Hacettepe Hospital in Ankara city center, 118 of them were diagnosed as hyperbiluribinemia and 118 of them were infants with no diagnosis of hyperbiluribinemia. Data were collected with data collection form and Breastfeeding Self-efficacy Scale. In data analysis; number, percentage, mean, chi square, independent t test, ANOVA, pearson correlation and multiple linear regression analysis techniques were used. There was not determined statistically significant difference between the mothers' age , education, number of children, working status, desire of pregnancy, breastfeeding education, variable of the person providing the breastfeeding training, breastfeeding experience, breastfeeding experience, availability of breastfeeding support, birth type of newborn, gender, birth weight of newborn and jaundice. (p> 0.05).