Fizyolojik sarılıklı yenidoğan annelerinde emzirme öz yeterliliği ve yetersiz süt algısının değerlendirilmesi
Evaluation of breastfeeding self-efficacy and perception of insufficient milk in newborn mothers with physiological jaundice
- Tez No: 734880
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA YILMAZ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma, fizyolojik sarılık tanısı alan yenidoğan annelerinin emzirme öz yeterlilik ve yetersiz süt algısını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanan araştırma, Çanakkale'de bulunan bir Devlet Hastanesi'nin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Çocuk polikliniğine başvuran fizyolojik sarılık tanısı almış ve almamış 240 yenidoğan annesi ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri“Anne-Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Postpartum Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (PEÖYÖ)”ve“Yetersiz Süt Algısı (YSA) Ölçeği”kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin analizinde Shapiro Wilk testi, t testi, Spearman korelasyon, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis analizleri ve Ki-Kare testi kullanıldı. Çalışmada etik ilkelere bağlı kalındı. Fizyolojik sarılık tanısı alan yenidoğan annelerinin PEÖYÖ puan ortalaması 60,79±7,85, YSA puan ortalaması 42,19±7,25; fizyolojik sarılık tanısı almayan yenidoğan annelerinin PEÖYÖ puan ortalaması 63,96±5,75, YSA puan ortalaması 42,83±7,73 bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the breastfeeding self-efficacy and perception of insufficient milk of newborn mothers diagnosed with physiological jaundice. The study, which was planned as a descriptive and relationship-seeking study, was carried out with 240 mothers of newborns with and without physiological jaundice who applied to the Newborn Intensive Care Unit and Pediatrics outpatient clinic of a State Hospital in Çanakkale. The data of the study were collected by face-to-face interview method using the“Mother and Baby Information Form”,“Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSES)”and“Insufficient Milk Perception Scale (PIMS)”. In the analysis of the data, Shapiro Wilk test, t-test, Spearman correlation, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis analysis and Chi-Square test were used Ethical principles were adhered to at every stage of the study. The mean PBSES score of the mothers of newborns diagnosed with physiological jaundice was 60,79±7,85, and the mean PIMS score was 42,19±7,25; In newborn mothers who were not diagnosed with physiological jaundice, the mean PBSES score was 63,96±5,75, and the mean PIMS score was 42,83±7,73.