Anne-bebek uyum odasında verilen emzirme eğitiminin yenidoğan bebeği olan annelerin emzirme öz-yeterliliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of breastfeeding training in the mother-baby harmony room on breastfeeding self-efficacy of newborn mothers
  1. Tez No: 715044
  2. Yazar: YAĞMUR SEZEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ŞEN CELASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Anne-Bebek Uyum Odasında verilen emzirme eğitiminin yenidoğan bebeği olan annelerin emzirme öz-yeterliliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yarı deneysel tipteki araştırma, Nisan 2019-Ocak 2022 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde bebeği tedavi gören 101 anne ile yürütüldü. Araştırmanın verileri; Anne-Bebek Bilgi Formu ve Postpartum Emzirme Öz-Yeterliliği Ölçeği ile toplandı. Elde edilen verilerin analizi SPSS 15.0 paket programı ile yapıldı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, verilerin normal dağılıma uygunluğunu değerlendirmek için Kolmogorov Simirnov normallik testi kullanıldı. Veriler normal dağılım göstermediğinden gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi, grup içi karşılaştırmalarda ise tekrarlı ölçümlerde Friedman Varyans Analizi ve Wilcoxon Signed Ranks testi kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan annelerin; yaş ortalamasının 30,68±5,91, %54,5'inin 30 yaş ve üzerinde, %55,4'ünün ilköğretim mezunu, %84,2'sinin ev hanımı, %67,3'ünün başka çocuğunun olduğu, %79,2'sinin doğumdan önce anne sütü ve emzirme konusunda eğitim almadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to examine the effect of breastfeeding training in the Mother-Baby Harmony Room on Breastfeeding Self-Efficacy of newborn mothers. Material and Method: The semi-experimental type research was carried out with 101 mothers whose babies were treated in Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital, Department of Pediatrics, Neonatal Intensive Care Unit between the dates of April 2019-January 2022. The data of the research; It was collected with the Mother-Baby Information Form and the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale. The analysis of the obtained data was done with the SPSS 15.0 package program. In the analysis of data; descriptive statistics, Kolmogorov Smirnov test of normality was used to evaluate the fit of the data to normal distribution. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used for comparisons between groups, and Friedman Analysis of Variance and Wilcoxon Signed Ranks test were used for repeated measurements for in-group comparisons Results: Of the mothers included in the study; the mean age is 30.68±5.91, 54.5% of them are 30 years old and over, 55.4% are primary school graduates, 84.2% are housewives, 67.3% have other children. It was determined that 79.2% of them did not receive training on breast milk and breastfeeding before birth.